Ministři zahraničí Visegrádské čtyřky podpořili Česko ohledně Vrbětic. Odsoudili ‚podvratné kroky‘ Ruska

Maďarsko, Polsko a Slovensko vyjádřily ve společném prohlášení ministrů zahraničí solidaritu České republice po vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády. Ministři v prohlášení zveřejněném na webu polského ministerstva uvedli, že odsuzují veškeré aktivity, jejichž cílem je ohrozit bezpečnostní situaci suverénních států a jejich občanů.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský ministr zahraničních věcí Zbigniew Rau. | Zdroj: Reuters

„Ministři zahraničních věcí Polska, Slovenska a Maďarska vyjadřují solidaritu s nedávnými kroky podniknutými naším blízkým partnerem, spojencem a sousedem, Českou republikou,“ uvádí zveřejněný text.

„Jsme připraveni dále zvyšovat naši odolnost vůči podvratným krokům jak na úrovni jednotlivých států, tak ve spolupráci s našimi spojenci ze zemí NATO a státy Evropské unie,“ sdělili ministři zemí takzvané visegrádské skupiny, do které kromě Česka patří Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Nešlo o akt státního terorismu, prohlásil Babiš o Vrběticích. Zprávu BIS zatím nelze zveřejnit

Číst článek

Český vicepremiér Jan Hamáček v sobotu oznámil, že kvůli důvodnému podezření ze zapojení ruských tajných služeb do výbuchů v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 musí Českou republiku opustit 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako pracovníci ruských rozvědek.

Česká republika současně vyhlásila pátrání po dvou ruských občanech, kteří se v roce 2014 pohybovali na českém území a prokazovali se cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v pondělí uvedl, že tito muži stojí za útokem na muniční sklad a potvrdil, že Británie je podezírá z otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala novičokem v roce 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme