Maďarsko povolává do služby záložníky. Kvůli uprchlické krizi

Maďarský ministr obrany István Simicskó nařídil částečnou mobilizaci vojáků v záloze. Důvodem je uprchlická krize. Jen včera a dnes přišlo do Maďarska z Chorvatska na devět tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarští vojáci střeží přechod Beremend s Chorvatskem | Zdroj: Reuters

Záložníci budou plnit v kasárnách úkoly vojáků, kteří jsou již delší dobu v terénu a přispívají k ochraně hranic, respektive se účastní stavby bezpečnostního plotu na jižních hranicích Maďarska, nebo jsou na právě probíhajícím vojenském cvičení NATO.

Maďarská armáda má asi 5 tisíc profesionálních vojáků, až 80 procent z nich odveleli na stavbu plotu.

Rezervisty lze zapojit i do každé činnosti v kritických oblastech podél jižních hranic - kromě takzvaných policejních, mezi které například patří řešení konfliktů s uprchlíky.

Slovinská policie na hranici s Chorvatskem použila proti uprchlíkům slzný plyn

Číst článek

Budapešť také oznámila, že dokončila výstavbu plotu na hranicích s Chorvatskem. Zábrany z ostnatého drátu byly vztyčeny v úseku hranic dlouhém 41 kilometrů, uvedl mluvčí ministerstva obrany. Zbývajících 330 kilometrů maďarsko-chorvatské hranice tvoří řeka Dráva.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szíjjártó vytknul chorvatským představitelům, že běžence přicházející ze Srbska nechají pokračovat k maďarským hranicím.

Maďarský policista pomáhá rodině běženců vystoupit z vlaku v Magyarboly | Foto: Reuters

Migranti - trasy | Foto: Český rozhlas

Gregor Martin Papucsek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme