Maďarsko protestuje proti srbskému restitučnímu zákonu

Srbský restituční zákon oddálí vstup země do Evropské unie. To je názor Budapešti na směrnici, kterou v pondělí schválil bělehradský parlament. Zákon o návratu majetku zabaveného bývalým komunistickým režimem po 2. světové válce totiž neodškodňuje vojvodinské Maďary, které jugoslávský Titův režim obral o majetky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nábřeží | Foto: Gregor Martin Papucsek

Budapešť to považuje za potvrzení kolektivní viny maďarské menšiny, kterou už dřív Srbové označili za válečné zločince. Na maďarské ministerstvo zahraničních věcí se kvůli tomu musel dostavit velvyslanec Srbské republiky.

Na mimořádné tiskové konferenci druhý člověk maďarské diplomacie Zsolt Németh připomněl, že srbský restituční zákon odškodňuje jen ty, kteří utrpěli majetkovou újmu po březnu 1945.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci Maďarska na schválení restitučního zákona v Srbsku přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek.

Jednoznačně podle něj vylučuje z restituce těch, kteří byli během maďarské okupace v letech 1941 - 45 příslušníky okupačních sil - do těchto sil totiž povolávali všech vojvodinských Maďarů, kteří jsou tímto kolektivně označováni za válečných zločinců.

Zsolt Németh varoval Bělehrad, že Srbsko stojí v čekárně Unie, a musí splnit jasné podmínky, jinak se dovnitř nedostane.

Gregor Martin Papucsek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme