Maďaři protestují proti plánovanému kampusu čínské univerzity. Má stát místo studentských kolejí

Tisíce Maďarů vyšly v sobotu do budapešťských ulic na protest proti plánovanému vybudování kampusu čínské univerzity Fu-tan. Opoziční politici i ekonomové kritizují vysoké náklady projektu, netransparentnost i posilování čínského vlivu. Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána však projekt obhajuje s tím, že do země přivede světovou úroveň vědy a vzdělávání, napsala agentura Reuters.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce Maďarů se v Budapešti sešly na protest proti plánovanému zbudování čínského kampusu | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: agentura Reuters

Organizátoři sobotního protestu na sociálních sítích označili vládní kroky umožňující zbudování kampusu za „velkoobchodní výprodej bydlení maďarských studentů i jejich budoucnosti, jen aby do země mohli přivést elitní univerzitu čínské diktatury“.

Někteří z demonstrantů, kteří se poté sešli v ulicích Budapeště, poté prostřednictvím svých transparentů obviňovali vládu „zrady“.

‚Třída Ujgurských mučedníků.‘ Budapešť přejmenuje ulice kolem plánovaného čínského kampusu

Číst článek

Jeden z protestujících na demonstraci podle agentury Reuters řekl, že nechce, aby Maďarsko posilovalo svůj „feudální vztah s Čínou“. Peníze by podle něj měly být využity spíše na zlepšení podmínek na stávajících maďarských univerzitách.

Náklady a netransparentnost kritizují i opoziční politici a ekonomové. Proti plánu bojuje také budapešťský starosta, který před několika dny oznámil symbolické přejmenování ulic kolem budoucího kampusu po nepřátelích čínského režimu.

Maďarská liberální opozice v souvislosti s projektem čínské univerzity obviňuje premiéra Viktora Orbána z přílišného sbližování s čínským režimem.

Oponenti také zdůrazňují obavy, že by plánovaný kampus mohl podrývat kvalitu vysokého školství v zemi a napomáhat rozšiřovat čínský vliv v Maďarsku i v celé Evropské unii.

Vláda Viktora Orbána však vybudování kampusu obhajuje s tím, že do země přivede světové odborníky, a místní studenti se tak budou moci učit „od těch nejlepších“.

Protestující v Budapešti proti výstavbě čínského kampusu | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: agentura Reuters

Utužování vztahů

Maďarská vláda se na projektu v dubnu dohodla s čínskou univerzitou Fu-tan, sídlící v Šanghaji. Právě její kampus by měl být postaven na místě, kde měly původně stát koleje pro maďarské studenty.

Před 32 lety došlo k masakru na náměstí Nebeského klidu. Jeho připomínku trestá Čína, Hongkong i Macao

Číst článek

Peking protesty označil za akci několika maďarských politiků a snahu upoutat pozornost na úkor maďarsko-čínských vztahů.

Viktor Orbán dlouhodobě čelí kritice za utužování vztahů s neliberálními vládami Číny, Ruska a dalších zemí. Sám je přitom odsuzován evropskými zeměmi za omezování svobody a nezávislosti médií, justice i vědy.

Poprvé od uchopení moci v roce 2010 bude zároveň v nadcházejících parlamentních volbách, plánovaných na rok 2022, čelit sjednocené opozici, píše agentura Reuters.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme