'Mají podobný přístup.' Migraci budeme koordinovat s Rakouskem a Itálií, plánuje Maďarsko

Maďarsko usiluje o těsnější koordinaci uprchlické politiky s Rakouskem a Itálií poté, co v tamních volbách posílily protiimigrační strany. Řekl to v pondělí v rozhovoru s agenturou Reuters maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle něhož tak má být rozšířena aliance unijních států zaměřená na vnitřní bezpečnost.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó (archivní foto)

Šéf maďarské diplomacie řekl, že přístup, jaký k migraci zaujímají rakouská a italská vláda, je velmi podobný tomu, jaký mají středoevropské země. „Takže je zjevné, že spolu budeme v budoucnu spolupracovat,“ řekl Szijjártó.

'Oligarchové využívají unii jako pokladnu.' Europoslanci jsou znepokojeni čerpáním dotací v Maďarsku

Číst článek

„Není to nic proti západní části Evropy, je to proti migraci a je to ve prospěch našich zájmů, protože my klademe bezpečnost na první místo,“ prohlásil ministr ve vládě premiéra Viktora Orbána a člen jeho pravicové strany Fidesz.

Agentura Reuters v té souvislosti připomíná, že Maďarsko a jeho sousedé z visegrádské skupiny, tedy Česko, Polsko a Slovensko, odmítají přijímat muslimské uprchlíky s poukazem na obavy o bezpečnost a přání zachovat tradiční křesťanský charakter společnosti.

Szijjártó řekl, že visegrádské státy nechystají skupinu V4 rozšiřovat, ale to by podle něj nemělo bránit těsnějším vztahům s podobně smýšlejícími zeměmi. „Rozhodně bychom chtěli mít těsnější a efektivnější spolupráci s Rakouskem a samozřejmě snad i s příští italskou vládou,“ poznamenal.

Zaměříme se na prevenci migrace, plánuje Rakousko

Rakouský kancléř Sebastian Kurz minulý pátek řekl, že chce rakouského předsednictví v EU v druhé polovině tohoto roku využít k zaměření pozornosti bloku na předcházení budoucím imigračním vlnám, místo toho, aby trval na přerozdělování uprchlíků. Na konci ledna lidovecký (ÖVP) šéf rakouské vlády po setkání s Orbánem rovněž slíbil těsnější spolupráci s Maďarskem.

Orbán patří v EU mezi politiky s nejvyhraněnějšími názory na migraci a silnou protiimigrační rétoriku uplatňuje i v kampani před maďarskými parlamentními volbami, které se uskuteční 8. dubna. Orbán v nich bude usilovat o možnost stanout v čele vlády ve třetím volebním období po sobě.

Rakousko nebo Itálie už mají volby za sebou. V těch rakouských loni v říjnu uspěla i protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která vytvořila vládní koalici s vítěznými lidovci. I ti v kampani vystupovali s poměrně ostrou protiimigrační rétorikou.

Italské volby předminulý víkend vyhrála středopravá koalice, v níž jsou nejvýraznějšími silami strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigrační a euroskeptická Liga severu. Nejsilnější samostatnou italskou stranou je však populistické protestní Hnutí pěti hvězd (M5S).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme