Maďarsko řeší kauzu 97letého válečného zločince Csatáryho

Maďarsko nadále řeší kauzu 97letého válečného zločince Lászla Csatáryho. Stále totiž nejí jasné, zda by případné slovenské žádosti o vydání někdejšího velitele košického ghetta vyhovělo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nacistický válečný zločinec László Csatáry | Zdroj: Reuters

Jednou z možností je, že o tom na základě evropského zatýkacího rozkazu vydaného slovenskou stranou rozhodne budapešťský soud.

Druhou variantou je, že soud vydání odmítne, ale pouze pokud mezitím začne trestní stíhání Csatáryho i v Maďarsku. Pak by zůstal v Budapešti, kde je momentálně v dočasném domácím vězení a čeká na svůj další osud.

Přehrát

00:00 / 00:00

pO možném vydání Lászla Csatáryho informoval v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Csatáry žije v Maďarsku už přes 15 let. Vrátil se tam z Kanady zcela bez problémů, přestože už tehdy kanadská média psala o jeho válečné zločinecké minulosti.

Expert na mezinárodní právo Ádám Gellért například připomíná, že Csatáryho v Kanadě i zbavili kanadského občanství, vyhostit ho však nestihli, protože do Maďarska odešel sám.

Není však jasné, jak mohly maďarské úřady dopustit jeho návrat a zejména jeho bezstarostný život v Maďarsku, přestože o jeho minulosti věděly. Není ani jasné, zda se vedlo vyšetřování, a když ne, proč zůstala prokuratura nečinná. Podle Gellérta úřady v podobných případech konají vždy až tehdy, když už vypukne skandál.

Maďarská média o kauze obsáhle informují. Pravicový deník přinesl s Csatárym poměrně shovívavý rozhovor. Z politiků se nepřímo vyjádřil pouze premiér Viktor Orbán, který řekl, že zločiny proti lidskosti a lidstvu se nepromlčují.

Levicově-liberální deník Népszabadság v komentáři celou kauzu kolem Csatáryho a vůbec činnost izraelských lovců nacistů označuje za mlžení. Je prý jasné, že soud proti téměř stoletému člověku bude těžko doveden do konce a že z kauzy těží pouze pravicoví extremisté, kteří mají příležitost starého muže bránit.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme