Maďaři jezdí se samolepkou Uher na autech. Jejich krajan je chce vrátit k současným hranicím země

Gábor Cseh přišel s podnikatelským záměrem, který je v maďarských podmínkách ojedinělý. Hodlá vyrábět a distribuovat samolepky na auto se zobrazením Maďarska v jeho dnešních hranicích. Cseh tak chce podle agentury APA čelit faktu, že Maďaři často na svá auta lepí samolepky s mapou Uherska v jeho hranicích před koncem první světové války, tedy například včetně dnešního Slovenska.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvyk polepovat auta etiketami s obrysem někdejších Uher býval výsadou nacionalistů, ale dnes je značně rozšířený.

Zvyk polepovat auta etiketami s obrysem někdejších Uher býval výsadou nacionalistů, ale dnes je značně rozšířený. | Zdroj: Get real Hungary/ Youtube

To zavání revizionismem a nacionalistickou nostalgií. Podnikatel chce docílit toho, aby do konce letošního roku bylo na maďarských silnicích stejně aut s jeho samolepkou jako s tou s historickými hranicemi země.

‚Chybné a nešťastné.‘ Poslanci podpořili Maďarsko v řízení s unií, usnesení navrhla ODS

Číst článek

Zvyk polepovat auta etiketami s obrysem někdejších Uher býval výsadou nacionalistů, ale dnes je značně rozšířený. Gábor Cseh, jehož jméno v překladu znamená Čech, agentuře APA řekl, že by svým počinem chtěl „podporovat porozumění mezi národy střední Evropy“. Sám žije podle údajů na webové stránce kampaně v Berlíně. I jeho spolupracovníci jsou podle agentury APA Maďaři žijící v zahraničí – v Německu, Rakousku či Británii.

Svůj produkt hodlají od května nabízet na webové platformě Idiegogo, prozatím spustili crowdfundingovou kampaň. Zda se jim podaří vzbudit dostatečnou poptávku mezi maďarskými občany, není jisté. K úternímu dni získali podle Indiegogo pouhých 785 eur (asi 20 tisíc korun), což není ani jedno procento ze stanoveného cíle kampaně.

Maďarsko přišlo po první světové válce na základě Trianonské mírové smlouvy o dvě třetiny svého území z dob Rakouska-Uherska a více než tři miliony Maďarů se ocitly za hranicemi země. Smlouva vyvolala u mnoha Maďarů pocity křivdy a trauma vzniklé z rozdělení národa ovlivňuje maďarskou politiku i vztahy se sousedními zeměmi dodnes. Na rok 2020 připadá sté výročí podpisu Trianonské smlouvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme