Maďarsko se může dostat před soud EU kvůli kontroverzním zákonům

Maďarsko má měsíc na to, aby se vyhnulo řízení před Soudním dvorem Evropské unie. Jeho odpovědi ohledně několika nově přijatých zákonů neuspokojily Evropskou komisi. Ta pokračuje v řízení s Budapeští pro porušení unijního práva. Komisi vadí hlavně snížení důchodového věku soudců a prokurátorů a zásahy do fungování úřadu pro ochranu dat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán | Zdroj: Reuters

Podle komise jako strážkyně unijního práva může jít o omezení nezávislosti justice a orgánů, které mohou kontrolovat výkonnou moc. „Opatření přijatá Maďarskem nezodpověděla všechny naše otázky, a proto jsme mu poslali odůvodněné stanovisko v této věci,“ uvedla mluvčí komise Pia Hansenová.

Odůvodněné stanovisko je poslední výstrahou členskému státu před podáním žaloby k Soudnímu dvoru Evropské unie. Komisi například stále vadí, že zákony nutí soudce k odchodu do důchodu už ve 62 letech místo v 70. To je může diskriminovat vůči ostatním profesím.

Vzhledem k naléhavosti situace zkrátila komise Budapešti lhůtu pro odpověď z běžných dvou měsíců jen na 30 dnů.

Nedostatky v zákonech vytkla komise maďarské vládě už dva týdny potom, co 1. ledna vstoupily v platnost. Maďarský premiér Viktor Orbán slíbil, že dá zákony do pořádku. Přijaté změny ale Evropské komisi nestačí.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme