Maďarsko se obává dalšího úniku červeného bahna

V Maďarsku se zatím nenaplnily obavy z přetrhnutí hráze v nádrži, která obsahuje ještě miliony kubíků škodlivého kalu. Okolí hliníkárny u města Ajka je od brzkého rána v napětí. Nejvíce postiženou vesnici Kolontár úřady evakuovaly. Celou oblast kontroluje policie a armáda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům poškozený záplavovou vlnou rudého bahna. Většina obyvatel obce Kolontár měla veliké štěstí, že byla v kritický moment v zaměstnání.

Dům poškozený záplavovou vlnou rudého bahna. Většina obyvatel obce Kolontár měla veliké štěstí, že byla v kritický moment v zaměstnání. | Foto: Tomáš Adamec

Na třech místech praskla stěna nádrže s červeným kalem. Otvory jsou v pohybu a sám premiér Viktor Orbán na místě oznámil, že je třeba počítat s nejhorším.

Stejně tak předběžně poznamenal, že o otázce zodpovědnosti za ekologickou katastrofu i lidské tragédie se bude jednat v pondělí v parlamentu a trest by měl být podle předsedy vlády adekvátní provinění.

Co by to mělo znamenat, není jasné, ale místní orgány varují, že hliníkárna je v celém regionu největším zaměstnavatelem.

V obci Kolontár stavějí hráze, aby přibrzdili až zastavili bahno, pokud by se začalo valit. Ohrožené obce jsou hermeticky uzavřené policií a vojáky.

Během čekání na další protržení hráze nádrže s kontaminovaným červeným bahnem se v Maďarsku nejvíc diskutuje o možném postihu viníka. Za toho lidé všeobecně považují hliníkárnu Ajka a její majitele.

Majitelé továrny na výrobu kysličníku hlinitého odmítají každou trestně-právní zodpovědnost. Dokumenty dokazují, že se tragédie nedala předvídat. A tvrzení různých ekologických hnutí označují za nepodložené.

Gregor Martin Papucsek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme