Maďarsko si demonstracemi připomene loňské protesty proti Gyurcsányově vládě

Dnes je to právě rok, co rozvášněný dav zdemoloval budovu Maďarské televize v Budapešti. Odstartovala tím série pouličních nepokojů a demonstrací, které žádaly odchod premiéra Ference Gyurcsánye. Maďaři si už během víkendu připomněli tyto události různými pochody a mítinky. Pokračovat chtějí i dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větší dým, než plamen - tímto maďarským příslovím je možné charakterizovat víkendová zahřívací kola před dnešním masovým pochodem přes centrum Budapešti k budově parlamentu, který na podvečer plánují různá sdružení a spolky.

Na sobotních mítincích bylo od 500 do pěti tisíc lidí. Největší z nich uspořádaly osobnosti blízké opozičnímu Fideszu na Budínském hradě. Tato akce se stala zároveň turistickou atrakcí, protože průvodcové tak mohli turistům z ciziny místo dunajského panoramatu ukazovat demonstrující dav.

Všechny dosavadní protesty se obešly bez narušování pořádku, policie při nich zasahovat nemusela. Klidný průběh demonstrací se očekává i dnes. Organizátoři pochodů a shromáždění se s policií dohodli i na čase ukončení akcí. Například před parlamentem musí být protestní akce ukončena do 23 hodin, potom se dav nebo skupinky lidí musí rozejít.

Gregor Martin Papucsek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme