Maďarsko si předvolává slovenského velvyslance

Diplomatickou zdvořilost mezi Slovenskem a Maďarskem vystřídal velmi tvrdý slovník. Slovensko označilo maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma za provokatéra a nevpustilo ho na své území. Maďarsko zase předvolává na kobereček slovenského velvyslance a žádá o pomoc Evropskou unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský prezident László Sólyom opouští most spojující obce Komárom a Komárno | Zdroj: ČTK

Slovenský velvyslanec Peter Weiss má za úkol neustupovat a v tašce ponese seznam otázek, na které chce Bratislava slyšet z Budapešti odpověď.

Soukromou návštěvu maďarského prezidenta, který chtěl v Komárně v den výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalit sochu uherského krále svatého Štěpána, považuje Slovensko stále za vysoké bezpečnostní riziko.

"Prezident Sólyom se od začátku rozhodl vyloučit z celého pobytu a samotného ceremoniálu odhalení sochy slovenské představitele, komunikoval pouze s místní samosprávou v Komárně. My jsme měli informace, že se tak chystají extremisté a že může dojít k provokacím, možná i fyzickému střetu mezi občany Slovenské a Maďarské republiky," potvrdil ve vysílání Radiožurnálu slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor se slovenským ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem v Ranním interwiev Radiožurnálu

Maďaři o riziku nechtějí ani slyšet a obviňují Slovensko, že nezákonně uzavřelo schengenskou hranici. Žádají kvůli tomu Brusel o pomoc. "Očekáváme, že Evropská unie nám pomůže při uplatňovaní svých vlastních norem, aby se něco podobného už nemohlo opakovat," uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Balázs.

Ačkoliv se v Maďarsku ozývají i hlasy, podle kterých měl prezident Sólyom trvat na společném odhalování sochy se slovenským partnerem Ivanem Gašparovičem, nic to nemění na tom, že Budapešť označuje chování slovenské strany za bezprecedentní a necivilizované.

Balázs také dementoval tvrzení Bratislavy, že o cestě prezidenta Sólyoma dostala informace jen pár dní před jejím uskutečněním. I samotný prezident v prohlášení zopakoval, že o návštěvě Komárna informoval nového slovenského velvyslance už před dvěma měsíci.

Letité napětí mezi Slováky a Maďary dosahuje nového vrcholu

Na Slovensku žije přes půl milionu etnických Maďarů, kteří tvoří asi desetinu obyvatelstva země. Letité napětí ve vzájemných vztazích se vyhrocuje od voleb v roce 2006, kdy premiér Robert Fico utvořil vládu se Slovenskou národní stranou. Její předseda Ján Slota totiž v minulosti proslul některými urážlivými výroky na adresu Maďarska.

V poslední době vyvolává polemiku slovenský jazykový zákon. Budapešť tvrdí, že norma, která počítá od září s pokutou až 5000 eur za prohřešky vůči slovenštině, maďarskou menšinu znevýhodňuje, a proto se kvůli ní obrátila mimo jiné i na OSN. Zabýval se jí také Evropský parlament.

Spory se vedou rovněž o maďarské názvy v učebnicích či kolem Benešových dekretů, slovenskou nevoli zase vyvolalo založení polovojenské Maďarské gardy.

O slovensko-maďarských sporech si přečtěte také:
Maďarsko se chce kvůli roztržce se Slovenskem obrátit na Brusel
Slovensko odepřelo vstup maďarskému prezidentovi, ten návštěvu zrušil
Slovensko nechce návštěvu maďarského prezidenta v den výročí invaze
Maďarsko si bude stěžovat na slovenský jazykový zákon u OSN
Maďarští neonacisté: Smíříme znesvářené Slováky a Maďary
Maďarsko vytáhlo do boje proti slovenskému jazykovému zákonu
Soud v Budapešti rozpustil Maďarskou gardu
Maďarská krajní pravice bude v EP žádat zrušení Benešových dekretů
Slovensko: Poslanci schválili dvojjazyčné názvy v učebnicích
Slovenská policie obvinila maďarské extremisty z propagace fašismu
Mezi Bratislavou a Budapeští to opět vře, tentokrát kvůli nové učebnici vlastivědy
Skupina slovenských Maďarů žádala pozastavit Bratislavě členství v EU

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme