Maďarsko si připomíná výročí Trianonu. Extrémní pravice plánuje protestní pochod

V Maďarsku si celý víkend připomínají výročí Trianonské smlouvy, která zapříčinila rozpad Uherska a kvůli které zůstaly statisíce Maďarů na území nově vzniklých sousedních států. Extrémní pravice smlouvu zpochybňuje a na dnešek proto plánuje protestní pochod k ambasádě následnických států, tedy Srbska, Rumunska a Slovenska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Segedín a řeka Tisa | Foto: Váradi Zsolt

Trianon je v dnešním Maďarsku chápán jako vážná rána, která se dodnes nezacelila.

Politici často mluví o odtržení části národa i území. Po devadesát let byl 4. červen, kdy byl roku 1920 Trianonský mír podepsán, dnem národního smutku.

Už dva roky je to však dnem národní soudržnosti a různé vzpomínkové akce po celé zemi se nesou v tomto znamení. Masově se například uděluje občanství příslušníkům maďarské menšiny zejména z Rumunska.

Extremistů pak stále kladou důraz na protest proti Trianonskému míru. Ve městě Segedín například přelepili slovenské názvy dvou ulic a nalepili text ‚Horňáky patří Maďarsku‘.

Gregor Martin Papucsek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme