Maďarsko slaví nejoblíbenější státní svátek

V Maďarsku dnes slaví státní svátek. Připomínají si především prvního uherského krále, zakladatele uherského státu Svatého Štěpána, nebo také Štefana. Jeho den je v zemi nejméně kontroverzním a také nejoblíbenějším svátkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Budínské vrchy | Foto: Gregor Martin Papucsek

Na 20. srpna připadají mohutné oslavy, které provázejí pestré atrakce, přestože letos oproti loňsku trochu úspornější. V Budapešti nicméně proběhl v devět hodin večer tradičně velký dvacetiminutový ohňostroj.

Ne pokaždé byly ale oslavy tak idylické. Před čtyřmi lety dokonce umírali lidé. Byla obrovská vichřice a u Dunaje vypukla panika, při níž zemřeli čtyři lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papuczek ze slavící Budapešti v pořadu Stalo se dnes.mp3

Pokud jde o oslavy svatého Štěpána, letos mají „kulaté“ výročí. Přesně 20. srpna roku 1000 nastoupil na trůn Štěpán I., který dostal korunu od tehdejšího papeže. Takže má velkou zásluhu na tom, že tehdejší Maďaři přijali křesťanskou víru a také přestali žít kočovným životem a vytvořili si velký stát na území Karpatské kotliny.

Gregor Martin Papucsek, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme