Maďarský soud potrestal pašeráky, kteří nechali v autě udusit desítky běženců. Dostali 25 let vězení

Soud v maďarském Kecskemétu ve čtvrtek potrestal 25 lety vězení čtyři hlavní obžalované v procesu týkajícím se úmrtí 71 migrantů v chladírenském voze před třemi roky. Informovala o tom agentura Reuters. Prokuratura pro tyto čtyři hlavní viníky tragédie žádala doživotní odnětí svobody.

Budapešť (Aktualizováno: 13:39 14. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůz, ve kterém bylo nalezeno 71 mrtvých migrantů. Archivní snímek. | Zdroj: Reuters

V kamionu zahynulo na cestě z Maďarska do Rakouska 29 Iráčanů, 21 Afghánců, 15 Syřanů a pět lidí z Íránu, u jedné oběti se totožnost zjistit nepodařilo. Celkem zemřelo 59 mužů, osm žen a čtyři děti. Většina lidí necestovala sama, ale přinejmenším s jedním z příbuzných.

Automobil byl nalezen na dálnici A4 u rakouské obce Parndorf, která leží asi 50 kilometrů od Vídně a 25 kilometrů od Bratislavy. Těla byla v pokročilém rozkladu. Lidé se v hermeticky uzavřeném nákladním prostoru pravděpodobně udusili.

Vzduch na půl hodiny

Většina těl byla převezena do vlasti, 15 obětí pohřbily úřady v Rakousku. Migranti neměli šanci přežít, vzduch v dodávce jim vystačil na zhruba půl až tři čtvrtě hodiny. Pašeráci je přitom vezli několik hodin přes celé Maďarsko.

Vražda a pašeráctví. Kvůli smrti 71 migrantů v kamionu obžalovali v Maďarsku 11 lidí

Číst článek

Trestní stíhání pěti lidí obviněných v souvislosti se smrtí 71 migrantů převzalo od Rakouska na počátku listopadu 2015 Maďarsko, protože migranti zemřeli ještě před přejetím hranic. Čtyři Bulhary a jednoho Afghánce zatkla policie několik dní po nálezu těl.

Rakouský soud poslal v březnu 2016 na pět let do vězení bulharského pašeráka běženců, který byl součástí skupiny převáděčů zodpovědné za smrt 71 migrantů. Bulhar ale nebyl odsouzen za případ s mrtvými běženci.

V říjnu 2016 vznesla maďarská policie obvinění vůči dalším osobám podezřelým v souvislosti se smrtí migrantů. Zástupce obžaloby pronesl letos 7. června v závěrečné řeči, že maďarská prokuratura požaduje pro čtyři hlavní obžalované v procesu doživotní tresty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme