Maďarská vláda odmítá, že by přes technologii Pegasus špehovala novináře. Opozice žádá vyšetření

Maďarská vláda se ohradila proti zjištěním světových médií, podle nichž vláda Viktora Orbána využívala - stejně jako dalších devět zemí - technologii kontroverzní izraelské společnosti NSO Group ke špehování novinářů, lidskoprávních aktivistů či právníků. S odkazem na agenturu AP o tom informuje server France 24. Opoziční strany v reakci na zprávy požadují vyšetření celé věci a vyvození důsledků.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Viktor Orbán

Vláda Viktora Orbána odmítá, že by využívala technologii Pegasus ke sledování novinářů | Foto: Fotobanka Profimedia

Podle zprávy 17 světových médií, na níž spolupracovaly také listy The Washington Post, The Guardian, Le Monde nebo český server investigace.cz, měly některé země zneužít špionážní program od izraelské firmy NSO nazvaný Pegasus.

Ten dokáže napadnout telefony s operačními systémy iOS nebo Android, u kterých umožní prohledat e-mailovou a SMS komunikaci, fotografie, nahrávat telefonní hovory nebo potají zapnout kameru a mikrofon.

Vlády mnohých zemí údajně špehovaly novináře. Používaly k tomu program izraelské společnosti

Číst článek

Tato zjištění také konstatují, že software použily vlády ke sledování novinářů nebo aktivistů v minimálně deseti státech. A Maďarsko mělo být jedním z nich.

„Vláda o žádném podobném sběru dat neví,“ odmítl zprávy podle serveru France 24 maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó s tím, že tamní bezpečnostní služby software Pegasus nikdy k žádnému účelu nevyužívaly.

Analýza ale tvrdí opak. Podle dat neziskové organizace Forbidden Stories a lidskoprávní organizace Amnesty International, které získaly přístup k seznamu 50 tisíc monitorovaných telefonních čísel, bylo globálně sledováno nejméně 180 novinářů, 600 politiků, 85 lidskoprávních aktivistů či 65 významných podnikatelů. NSO přitom trvá na tom, že její technologie jsou určené pouze pro použití proti zločincům či teroristům.

Jak uvádí server Hungary Today, v Maďarsku měli být mezi sledovanými například současní i bývalí zaměstnanci serverů Direkt36 a Hvg.hu, syn bývalého oligarchy Lajose Simicsky, který stál za protivládní mediální kampaní v roce 2018, nebo zahraniční student Středoevropské univerzity, který byl ve stejném roce zatčen na jedné z protivládních demonstrací.

‚Žádáme odpovědi‘

VYŠETŘOVÁNÍ VE FRANCII

Vyšetřování v návaznosti na odhalení zahájila již pařížská prokuratura. Ve svém prohlášení uvedla, že vychází z podezření z trestných činů narušení soukromí, nelegálního použití osobních údajů a nelegálního prodeje programu typu „spyware“.

Úřad nezmiňuje žádné konkrétní podezřelé, což je ale podle agentury AP ve francouzském systému běžné.

Krok přichází po stížnosti redakce Mediapart, která v pondělí na twitteru napsala, že marocké tajné služby nasadily sledovací program Pegasus do mobilních telefonů reportérů Lénaïg Bredouxové a Edwyho Plenela. Maroko toto tvrzení odmítlo.

Opoziční strany žádají okamžitě prošetření celé záležitosti. Starosta Budapeště Gergely Karácsony uvedl, že vláda dluží veřejnosti odpovědi. „Tato zpráva zostudila celou naši zemi,“ řekl Karácsony.

K transparentnosti vyzývá i tamní novinářská asociace. „Pokud tomu tak bylo, je to zcela nepřijatelné, pobuřující a nezákonné. Veřejnost si zaslouží získat veškeré informace,“ uvedla asociace ve svém prohlášení.

Předseda parlamentního bezpečnostního výboru János Stummer z opoziční strany Jobbik chce navrhnout okamžité svolání orgánu, na jehož zasedání by se ke kauze detailně vyjádřili i čelní představitelé maďarských bezpečnostních služeb.

Viceprezident výboru János Halász z vládního Fideszu, který má ve výboru většinu, však k takovému kroku důvod nevidí. Podle něj jsou zprávy „neopodstatněné“ a přichází účelově z „levicového tábora“.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme