Maďarsko podvádělo s pasy, odhalily americké úřady. Do USA přicestovalo několik lidí s falešnou identitou

Americké úřady odhalily podvod v maďarském systému vydávání pasů, díky kterému do Spojených států mohlo pod falešnou identitou odcestovat několik desítek lidí. List The Washington Post s odvoláním na zdroje z amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti napsal, že maďarský pas podvodem získalo zhruba 700 lidí nemaďarského původu, z nichž nejméně 85 se pokusilo s maďarským pasem vycestovat do USA.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán v parlamentu v Budapešti. | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

The Washington Post uvedl, že do USA se nakonec úspěšně dostalo 65 lidí, kteří přijeli v rámci bezvízového styku. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti údaje odmítlo oficiálně potvrdit. Mluvčí úřadu Jennifer Elzeaová pouze řekla, že lidem, kteří porušili americké imigrační zákony, hrozí vězení.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA se podle The Washington Post domnívá, že podvodníci zneužili maďarský program, který umožňuje etnickým Maďarům z třetích zemí ve zjednodušeném řízení obdržet maďarské občanství. K získání pasů pak podvodníci použili identitu skutečných držitelů maďarského občanství.

Nelegální imigranty z vazby pouštět nebudeme, nařídil Trump

Číst článek

Opatření zavedl v roce 2011 maďarský premiér Viktor Orbán, který uvedl, že je důležité spojit se s maďarskou diasporou (etnická populace, která byla donucena emigrovat – pozn. red.) rozptýlenou po Evropě po první a druhé světové válce. 

Za jakým účelem držitelé nezákonně získaných maďarských pasů cestovali do USA, známo není. Někdejší vysoký činitel amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti Stewart Baker, který se věnuje nadnárodním bezpečnostním hrozbám v Evropě a na Blízkém východě, nicméně v této souvislosti jako možnosti zmínil pašování drog, nelegální migraci, organizovaný zločin, terorismus či pronikání ruských agentů do USA.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme