Stop Soros a ústavní změny. Maďarští poslanci zavedli tresty za pomoc nelegálním imigrantům

Maďarský parlament ve středu schválil balíček protiimigračních zákonů zavádějících mimo jiné tresty za jakékoli podporování nelegální migrace, informovala agentura Reuters. Nová právní úprava označovaná jako Stop Soros, kterou kritizovala například Rada Evropy, umožní postihovat nevládní organizace pomáhající migrantům bez práva na azyl.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť (Aktualizováno: 16:11 20. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarští poslanci před hlasováním o zákoně "Stop Soros".

Maďarští poslanci před hlasováním o zákoně "Stop Soros". | Foto: Tamas Kaszas | Zdroj: Reuters

Parlament, v němž má ústavní většinu koalice premiéra Viktora Orbána, schválil rovněž ústavní dodatek bránící příslušníkům „cizích populací“ usadit se v Maďarsku.

Maďarský soud potrestal pašeráky, kteří nechali v autě udusit desítky běženců. Dostali 25 let vězení

Číst článek

Kritizovaný zákon je namířen zejména proti organizacím, které podporuje americký miliardář maďarského původu George Soros.

Ten se stal hlavním terčem Orbánových výpadů v jarní předvolební kampani. Premiér jej viní z aktivní podpory masové imigrace do Evropy a vměšování do maďarské politiky.

Zákon mimo jiné uvaluje zvláštní 25procentní daň na organizace, které podporují migraci.

Kromě nevládních organizací kritizovaly normu například Rada Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, podle nichž kriminalizuje činnosti, které jsou zcela legitimní.

Orbán patří k nejhlasitějším odpůrcům systému přerozdělování migrantů mezi země Evropské unie, k němuž se Maďarsko stejně jako Polsko či Česko odmítlo připojit.

Maďarský premiér Viktor Orbán v parlamentu. | Foto: Tamas Kaszas | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme