Bez cukru a předsudků po maďarsku: poslanec Fideszu kvůli kampani proti homofobii vyzývá k bojkotu

Poslanec maďarské vládnoucí strany Fidesz vyzval k bojkotu Coca-Coly. Nelíbí se mu, že výrobce nápoje v rámci kampaně hudebního festivalu vystupuje proti homofobii. Píše o tom agentura Reuters, podle níž však není jisté, zda bude jeho výzva s ohledem na vzrůstající toleranci Maďarů slavit úspěch.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kampaň proti homofobii je podle poslance Fideszu provokativní. | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Poutače na budapešťský festival Sziget, který vede kampaň pod názvem Revoluce lásky, ukazují usmívající se homosexuální páry se sloganem „Žádný cukr, žádné předsudky“. Tradiční hudební festival letos očekává účast až půlmilionu návštěvníků.

Reklama rozlítila některé stoupence nacionalistické vládnoucí strany Fidesz, kteří podporují zákaz manželských svazků osob stejného pohlaví. V neděli vyzval poslanec za tuto stranu István Boldog k bojkotu výrobků od Coca-Coly, dokud firma tuto „provokativní“ kampaň neukončí. Výzvy se podle serveru hvg.hu následně objevily v několika provládních novinách a na internetu se objevily petice.

Duhová mapa Evropy: situace sexuálních menšin se v Česku zhoršila, zpráva cituje i Piťhovo kázání

Číst článek

Coca-Cola v pondělí v prohlášení uvedla, že poselství tolerance ražené festivalem Sziget plně odráží hodnoty firmy. „Myslíme si, že heterosexuálové i homosexuálové mají právo milovat, koho chtějí, a způsobem, který oni chtějí,“ uvedla americká společnost.

Fidesz přímo Boldoga nepodpořil, ale ani se od jeho výzvy nedistancoval. Uvedl, že Maďaři si mohou svobodně vybrat, zda budou Coca-Colu pít, či nikoliv.

Tamás Dombos z nevládní organizace Háttér podporující práva homosexuálů řekl, že současná maďarská vláda je homofobní, je si ale vědoma toho, že vůči gayům roste ve společnosti tolerance. „Máme pocit, že si tímto tématem testují lidi,“ uvedl. „Celá vládní propaganda je vystavěna na konfliktu, a oni potřebují nepřátele. Po Evropské unii, migrantech, nevládních organizacích či dokonce bezdomovcích jsou to nyní lidé z LGBTQ komunity.“

Podle loňské studie této organizace mají téměř dvě třetiny Maďarů za to, že homosexuálové by měli svobodně žít, jak sami chtějí. Ještě v roce 2002 si to myslela jen polovina.

Předseda maďarského parlamentu letos uvedl, že adopce dětí homosexuálními páry je „v morálním smyslu pedofilie“. Premiér Viktor Orbán se k tématu příliš nevyjadřuje. V jednom z mála rozhovorů k této otázce sdělil, že homosexuálové „si mohou dělat, co chtějí, ale jejich svazky nemohou být státem uznány. Jablko nemůže žádat, aby se mu říkalo hruška“.

V Polsku na průvod za práva sexuálních menšin házeli kamení, láhve a dělobuchy. Policie zadržela 20 lidí

Číst článek

Ozkoušeno v Polsku?

Zselyke Csakyová z americké neziskové organizace Freedom House v komentáři pro server Politico připomíná, že nepřítele z LGBT komunity před podzimními volbami dělá také polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Může podle ní však narazit, mnoho Poláků se totiž rozhodlo komunitu bránit.   

PiS je v úzkém vztahu s vlivnou katolickou církví, téma gayů a leseb ale nikdy nevytahovala k získání politické podpory. Předseda Jaroslav Kaczynski nicméně už v dubnu označil komunitu LGBT za ohrožení Polska. Vysílat signály rozlišující mezi „námi" a „těmi druhými" jsou podle Csakyové nejvíc efektivní cestou, jak nahnat voliče k urnám.

V katolickém Polsku se v posledních měsících více než tři desítky obcí – hlavně na konzervativním jihovýchodě země – prohlásily za „zóny bez ideologie LGBT“. Na konci července skupiny agresivních extremistů v Bělostoku napadly průvod gayů a lesbiček, který se v tomto městě na severovýchodě Polska konal poprvé.

ČTK, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme