Maďarsko si předvolalo ukrajinského velvyslance na protest proti kritice o plynové dohodě s Gazpromem

Maďarské ministerstvo zahraničí si předvolalo ukrajinského velvyslance na protest proti pokusu jeho země „bránit dlouhodobým dodávkám plynu“, což Maďarsko považuje za porušení své svrchovanosti. Podle agentury MTI to v úterý řekl šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Ukrajina si následně v odvetném kroku předvolala maďarského velvyslance a pohrozila rozhodnými opatřeními na ochranu svých zájmů.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Maďarsko a Rusko v pondělí podepsaly novou dlouhodobou smlouvu o dodávkách zemního plynu. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom bude na jejím základě do Maďarska ročně dodávat 4,5 miliardy krychlových metrů této suroviny. Dodávky mají do Maďarska proudit přes Srbsko a Rakousko, a Ukrajinu tak obejdou.

Emisní normy snižují nabídku automobilů na stlačený zemní plyn. Výrobci i řidiči o ně ztrácejí zájem

Číst článek

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v reakci dohodu odsoudilo a uvedlo, že smlouva ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy. „Považujeme to za čistě politické, ekonomicky nerozumné rozhodnutí přijaté ve prospěch Kremlu a na úkor národních zájmů Ukrajiny a ukrajinsko-maďarských vztahů,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Zároveň sdělilo, že se kvůli tomu obrátí na Evropskou komisi a odloží setkání maďarsko-ukrajinské ekonomické komise.

Hrubé porušení svrchovanosti

Szijjártó ještě v pondělí označil výtky Kyjeva za vměšování do vnitřních záležitostí Maďarska. Na facebooku v úterý označil za skandální, že by se Ukrajina měla v této věci obrátit na Evropskou komisi. „Ukrajinci nemají nic společného s našimi dohodami a jejich obsahem,“ řekl šéf maďarské diplomacie. Budapešť podle něj „považuje za hrubé porušení svrchovanosti a národní bezpečnosti, že se (Ukrajinci) snaží bránit bezpečným dodávkám plynu do Maďarska a tím i vytápění maďarských domovů a provozu maďarského průmyslu“.

Ministerstvo zahraničí v Kyjevě na úterní předvolání ukrajinského velvyslance v Budapešti reagovalo stejným krokem. Mluvčí ministerstva Oleh Nikolenko tiskové agentuře RBK-Ukrajina řekl, že ambasador byl předvolán, aby v Budapešti předal zásadní postoj Ukrajiny v této věci.

Podle Nikolenka stanovisko Kyjeva spočívá v tom, že přeprava plynu obcházející Ukrajinu podkopává její národní bezpečnost, stejně jako energetickou bezpečnost Evropy. „Nová dohoda mezi Maďarskem a Gazpromem představuje vážnou ránu pro ukrajinsko-maďarské vztahy. Ukrajinská strana přijme rozhodná opatření na ochranu národních zájmů,“ prohlásil mluvčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme