Orbán řekl, že Maďarsko nebude vetovat sankce EU proti Rusku. Zemní plyn chce kupovat dál

Maďarsko nebude vetovat sankce Evropské unie uvalené na Rusko, jednota sedmadvacítky je vzhledem k válce na Ukrajině prvořadá. Řekl to maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro server mandiner.hu. Zároveň ale podle něho neexistují argumenty pro zrušení spolupráce s Ruskem v energetice.

Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán na kongresu strany Fidesz v listopadu 2021

Orbán odmítá, aby Maďarsko přestalo nakupovat ruský zemní plyn | Zdroj: Reuters

„Co se týče sankcí, nebudeme je vetovat. Nebudeme blokovat, aby EU uvalovala sankce na Rusko, jednota EU je nyní nejzásadnější,“ řekl Orbán, který dlouhodobě patřil mezi nejvěrnější spojence Ruska v sedmadvacítce. Uvedl, že rusko-maďarské vztahy byly až donedávna „vyvážené a férové“, ale to se změnilo.

„Začátek války vytvořil novou situaci i pro Maďarsko, musíme přizpůsobit naše cíle a zájmy nové situaci,“ řekl konzervativní premiér, kterého kvůli vztahům s ruským prezidentem Vladimirem Putinem kritizovali jeho odpůrci v Maďarsku i v zahraničí.

Německo pokračuje v otáčení kurzu, Ukrajině chce poslat 2700 raket typu Strela

Číst článek

Orbána, který v Maďarsku vládne od roku 2010, čekají příští měsíc parlamentní volby. Agentura Reuters poznamenává, že jeho volební kampaň komplikuje rostoucí inflace, zmrazení peněz z EU kvůli sporům o dodržování demokratických standardů i ruská invaze na Ukrajinu. „Odsuzujeme ruský útok... Strany by se měly co nejdříve vrátit k jednacímu stolu, celá Evropa by měla pracovat ve prospěch míru,“ řekl Orbán.

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky do Maďarska ke středě zamířilo přes 133 000 uprchlíků z Ukrajiny. Vláda nechce dovolit, aby přes maďarské území proudily dodávky zbraní na Ukrajinu.

Zemní plyn z Ruska

Orbán odmítá, aby Maďarsko přestalo nakupovat ruský zemní plyn. „Lídři EU také dali najevo, že sankce nemohou mít dopad na energetické dodávky z Ruska, protože by to zruinovalo evropskou ekonomiku,“ řekl.

NY Times: Čína požádala Rusko, aby s invazí na Ukrajinu počkalo do konce olympiády

Číst článek

To samé podle něj platí pro smlouvu, kterou Budapešť uzavřela s ruským Rosatomem ohledně rozšíření jaderné elektrárny Paks. Na tu připadá asi polovina elektrické energie vyrobené v Maďarsku.

„Bez Paksu bychom museli dovážet ještě více ruského plynu za ještě vyšší cenu,“ říká Orbán. O navýšení dodávek této suroviny o jednu miliardu krychlových jednal Orbán s Putinem před měsícem v Kremlu. Šéf Orbánovy kanceláře Gergely Gulyás řekl, že Maďarsko a Rusko se na tom ještě nedohodly.

Zásobníky plynu v Maďarsku jsou naplněny z poloviny, což mu vystačí nejméně na tři měsíce. Podle loni podepsané dlouhodobé smlouvy má Rusko Maďarsku dodávat 4,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně po trasách, které se vyhýbají sousední Ukrajině. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme