'Budu Maďarsku oddaně sloužit.' Prezident požádal Orbána o sestavení vlády, ten to přijal

Maďarský prezident János Áder oficiálně požádal dosavadního šéfa kabinetu Viktora Orbána, aby sestavil svou novou vládu. Navrhl také, aby parlament schválil Orbána ve funkci premiéra na další čtyřleté období. Orbán Áderovu žádost přijal a po jednání v prezidentském paláci prohlásil, že bude „Maďarsku oddaně sloužit", uvedla maďarská agentura MTI.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský prezident János Áder (vpravo) požádal o sestavení vlády Viktora Orbána. | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Orbánova strana Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty získala v dubnových parlamentních volbách dvoutřetinovou ústavní většinu, celkem 133 ze 199 křesel. Pozorovatelé upozorňují, že to Orbánovi umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice.

Maďarské volby: Orbán si dle dílčích výsledků zajistil ústavní většinu. Jeho Fidesz vyhrál s 49 procenty

Číst článek

Čtyřiapadesátiletý politik bude premiérem již počtvrté. Poprvé vládu vedl od roku 1998 do roku 2002, podruhé do premiérského křesla usedl v roce 2010 a v dalších volbách o čtyři roky později mandát obhájil.

Na tiskové konferenci Orbán uvedl, že hlavním úkolem jeho nové vlády bude „ochránit bezpečnost a zachovat křesťanskou kulturu Maďarska". Nový parlament se poprvé sejde v úterý.

Orbán, jeden z nejsilnějších odpůrců masového přistěhovalectví do Evropy, vyhrál volby poté, co jeho kampaň proti migrantům získala ohlas u velké části voličů. Během pátečního rozhovoru v rozhlase prohlásil, že jeho hlavní politické cíle se nezměnily.

„Budeme budovat křesťanskou demokracii," řekl Orbán. „Starobylá křesťanská demokracie je zakořeněná v evropských tradicích, kde je hlavní lidská důstojnost a existuje rozdělení moci. Budeme bránit křesťanskou kulturu a nedáme naši zemi cizincům," dodal.

Zákaz přesidlování migrantů v ústavě, 'Stop Sorosovi' v zákoně. Orbánův Fidesz představil priority

Číst článek

Podle poslanců strany Fidesz bude jedním z prvních cílů nové vlády i prosazení balíčku zákonů přezdívaného „Stop Sorosovi", který má mimo jiné zavést tvrdší pravidla pro činnost nevládních organizací včetně těch, které patří americkému miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi.

Pokud se jejich práce bude jakkoli týkat migrantů, budou se muset registrovat u ministerstva vnitra, které může jejich činnost zakázat s odkazem na národní bezpečnost. Pokud budou navíc financovány ze zahraničí, budou podle současného návrhu platit 25procentní daň.

Sorose Orbán a jeho lidé v kampani líčili jako bezskrupulózního liberála plánujícího zaplavit zemi muslimy. Zámožný filantrop se po kampani plné útoků na svou osobu i na své organizace rozhodl z Budapešti přesunout svou nadaci Open Society Foundation.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme