Maďarsko protestuje kvůli výroku amerického prezidenta. Podle Bidena chce Orbán zavést diktaturu

Maďarské ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance Spojených států Davida Pressmana a protestovalo proti výrokům amerického prezidenta Joea Bidena o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. V úterý to podle agentury Reuters oznámil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Biden o Orbánovi řekl, že usiluje o nastolení diktatury.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Nikdo po nás nemůže žádat, abychom přistupovali na takové lži od kohokoliv, i když tou osobou je prezident Spojených států,“ řekl maďarský ministr zahraničí.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Budapešti v reakci na předvolání Pressmana uvedl, že „velvyslanec vždy vítá příležitost diskutovat s naším spojencem o stavu maďarské demokracie“.

Biden v pátek kritizoval svého předchůdce v Bílém domě Donalda Trumpa za schůzku s maďarským premiérem. Biden řekl, že Trump se sejde s Orbánem, „který prostě a jednoduše řekl, že si myslí, že demokracie nefunguje, a chce nastolit diktaturu“.

Orbánova moc se drolí. Dostal se do rozporu s tradiční prioritou ochrany dětí a rodiny, říká exdiplomat Varga

Číst článek

Szijjártó Bidenovo prohlášení označil za lež a velmi závažnou urážku. „Způsob, jakým prezident (Biden) a jeho administrativa uvažují, představuje velkou zátěž pro bilaterální vztahy,“ řekl také Szijjártó.

Spojené státy za vlády demokratického prezidenta Bidena kritizují Orbánovu vládu kvůli omezování demokratických hodnot a principů právního státu nebo za její přístup k lidem z komunity LGBT+.

Vztahy mezi Washingtonem a Budapeští zhoršuje i skutečnost, že Orbán navzdory ruské agresi vůči Ukrajině udržuje vstřícnou politiku vůči Moskvě.

Orbán otevřeně dává najevo, že si přeje, aby v listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech zvítězil Trump. Po jejich páteční schůzce v Trumpově sídle na Floridě ho chválil jako jediného kandidáta, který by ukončil válku na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme