Počtvrté maďarským premiérem. Parlament potvrdil Orbána v čele vlády

Maďarský parlament zvolil ve čtvrtek novým premiérem opět Viktora Orbána. V Evropě kritizovaný politik je šéfem vlády již počtvrté, přitom potřetí v řadě. O jeho setrvání v čele vlády pochyboval málokdo vzhledem k tomu, že Orbánova strana Fidesz společně s koaličními křesťanskými demokraty v dubnových volbách obhájily dvoutřetinovou většinu poslaneckých mandátů.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament zvolil Viktora Orbána předsedou vlády. | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Prezident János Áder požádal Orbána o sestavení vlády v pondělí. Následující den pak poslancům na ustavujícím zasedání zákonodárného sboru doporučil, aby další působení dosavadního premiéra v úřadu potvrdili.

'Budu Maďarsku oddaně sloužit.' Prezident požádal Orbána o sestavení vlády, ten to přijal

Číst článek

Fidesz a křesťanští demokraté ve 199členném sněmu obsadili 133 křesel. Radikální nacionalistická strana Jobbik, která ve volbách skončila druhá, získala 26 mandátů. Třetí skončila koalice vedená socialisty, kterou v parlamentu zastupuje 20 poslanců. Zbývající křesla připadla menším politickým stranám a jednomu zástupci německé menšiny.

Protiimigrační kontinuita

Maďarsko patří v EU dlouhodobě k zemím s nejkritičtějším postojem k řešení migrační a azylové problematiky v podobě, jakou navrhuje Evropská komise. Naopak z Bruselu opakovaně zaznívá ostrá kritika Orbánova kabinetu za jeho přístup k nevládním organizacím a za styl řízení.

Orbán záhy po volbách sice sdělil, že chce v kabinetu provést významné změny, nicméně zároveň ujistil, že bude pokračovat v protiimigrační politice. Voliči podle něj jasně řekli, že oni jediní by měli rozhodovat o tom, s kým chtějí společně žít. „A my jsme povinni jejich rozhodnutí respektovat,“ zdůraznil s narážkou na odmítavé stanovisko k programu Evropské komise přerozdělovat mezi unijními členy migranty.

Maďarský parlament zvolil Viktora Orbána předsedou vlády. | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme