'Viktore, vrať nám svobodu.' Proti Orbánově vládě protestovaly v Maďarsku desítky tisíc lidí

Na další sobotní protivládní demonstraci se v centru Budapešti sešly desítky tisíc stoupenců opozice. Požadovali především svobodu médií, nový volební zákon a odchod premiéra Viktora Orbána.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarsko (ilustrační foto) | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Pořadatelé demonstrace odhadli podle televize Hír TV počet účastníků stejně jako před týdnem na zhruba 100 tisíc. Podle podle agentury AFP ale tentokrát přišlo méně lidí, asi kolem 30 tisíc.

Organizátoři tyto akce pořádají především jako výraz nesouhlasu s podle nich „nespravedlivým volebním systémem", který před dvěma týdny umožnil premiérově straně Fidesz opět přesvědčivě vyhrát volby.

Maďaři opět vyšli do ulic. Proti Orbánově vládě protestovaly desetitisíce lidí | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Kromě nového volebního zákona chtějí přepočítání hlasů v přesvědčení, že došlo k podvodům, a dožadují se svobody médií. Vyzývají také k efektivnější spolupráci mezi opozičními stranami.

„Naším hlavním cílem je zrušit kontrolu Fideszu nad státními médii… Ale svůj úkol mají i opoziční strany, protože za situaci, v níž se nyní nacházíme, také nesou odpovědnost. Společně s nimi musíme bojovat za nový, spravedlivý a čestný volební zákon a za vyšetření korupčních případů," napsali na svém facebookovém účtu pořadatelé před zahájením dnešního protestu.

Zástup se opět sešel na Kossuthově náměstí před parlamentem a stejně jako minulou sobotu se vydal na protestní pochod. Někteří účastníci mávali maďarskými prapory, zatímco další drželi transparenty s nápisy jako „Chceme svobodu tisku", „Změna režimu" nebo s narážkou přímo na premiéra „Viktore, vrať nám svobodu".

Fidesz po výrazném úspěchu ve volbách konaných 8. dubna obsadil v zákonodárném sboru společně s koaličními křesťanskými demokraty 134 ze 199 křesel, tedy takzvanou ústavní většinu. Pozorovatelé upozorňují, že to Orbánovi umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme