Má vláda podporovat Ukrajinu, migranty a LGBT+ lidi, ptá se Budapešť občanů v ‚národní konzultaci‘

Maďarská vláda v pátek rozeslala občanům anketu, v níž se mimo jiné táže, zda by měla Evropská unie vyčleňovat prostředky pro Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters, která to zhodnotila jako snahu maďarského kabinetu získat politické body. Jiné otázky ankety se věnují dalším rozdělujícím tématům, jako je migrace nebo práva komunity LGBT+, uvedla agentura AP.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán rychle prošel kolem novinářů

Popularita Orbánovy vládnoucí strany Fidesz v posledním roce klesla asi o pět procentních bodů | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Anketa, kterou vláda označuje jako „národní konzultaci“, obsahuje 11 otázek a vyznívá kriticky vůči Evropské unii.

Díky Ficovi už Orbán nemusí být v izolaci. Mohou spolu ‚napínat‘ Evropu a brzdit vyzbrojování Ukrajiny

Číst článek

V jedné z otázek se maďarský kabinet táže, zda by mělo Maďarsko bránit Evropské unii v poskytnutí 50 miliard eur (1,2 bilionu korun) Ukrajině během čtyř let, pokud bude Unie dál blokovat finanční prostředky pro Maďarsko

Evropská unie zmrazení prostředků pro Maďarsko vysvětluje svým podezřením z porušování principů právního státu maďarskou vládou premiéra Viktora Orbána.

„Požadují od Maďarska další podporu (Ukrajiny), i když náš stát kvůli tomu nedostal od Evropské unie prostředky,“ stojí v anketě.

Podobné „národní konzultace“ uspořádala Orbánova pravicová populistická vláda už několikrát. Opoziční strany tvrdí, že jsou nástrojem propagandy a že jejich otázky jsou manipulativní.

Podpora klesá

Popularita Orbánovy vládnoucí strany Fidesz v posledním roce klesla asi o pět procentních bodů, vyplynulo podle Reuters z říjnového průzkumu organizace Republikon. Fidesz nyní podporuje asi 29 procent voličů.

„Začal odliv voličské základny... Tato kampaň to má zastavit. Je to dobrý nástroj, jak vyburcovat voličské jádro,“ sdělil Reuters Zoltán Novák, politický analytik z think-tanku Centrum pro spravedlivou politickou analýzu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme