Maďarsko vzpomíná na protikomunistický puč roku 1956

Maďarsko si připomíná 50. výročí propuknutí povstání proti komunistickému režimu a sovětskému vlivu v zemi. Povstání, které začalo 23. října 1956, krvavě potlačily sovětské tanky. Oslavy vyvrcholí dnes večer ve státní opeře a zítra v parlamentu za účasti dvaceti prezidentů a premiérů z celé Evropy, včetně českého prezidenta Václava Klause. Při odevzdávání státních vyznamenání se dnes stal další incident, mnozí odměnění nebyli ochotní podat ruku premiérovi. Protestovali tak proti nedávnému skandálu, kdy vyšlo najevo, že premiér Gyurcsány před volbami záměrně lhal o stavu země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výročí revoluce v Maďarsku připomíná i řada pouličních představení | Zdroj: ČTK

Polovina hlavního města Maďarska je kvůli různým vzpomínkovým akcím a pohybu zahraničních delegací uzavřená. V budově parlamentu dnes společně předávali státní vyznamenání prezident Sólyom, předsedkyně národního shromáždění Sziliová a premiér Gyurcsány.

Jak už to bývá při podobných příležitostech pomalu zvykem, řada odměněných si podala ruce jenom s prezidentem republiky a předsedu vlády ignorovala. Jedná se jen o další způsob protestu proti chování premiéra po letošních volbách.

Na náměstí před parlamentem je nyní klid. Policie izolovala demonstranty dvojitým kordónem a postavila před ně rozměrné stěny, na nichž jsou výjevy z revoluce. Tímto způsobem je chce zřejmě ukrýt před zahraničními představiteli, kteří se mají zúčastnit zítřejších oslav v budově parlamentu. Mezi nimi mají mimo jiné být i španělský a norský král, prezidenti a premiéři ze severských zemí a okolních států.

Gregor Martin Papucsek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme