Maďarský zákon o nevládních organizacích je protiprávní, rozhodl soud. Zavádí nezdůvodněná omezení

Maďarský zákon, který zavádí zvláštní požadavky pro nevládní organizace financované ze zahraničí, je v rozporu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie. Zákon zavádí pro organizace, jejichž příspěvky z ciziny překročí určitou hranici, mimo jiné registrační povinnost. Stanoví i možnost uložení sankce, pokud tuto povinnost nesplní. Podle soudu Budapešť tímto zákonem zavedla „diskriminační a neodůvodněná omezení“.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament (ilustrační foto) | Foto: Tamas Kaszas | Zdroj: Reuters

Podle verdiktu se zákonem z roku 2017 dopouští Maďarsko diskriminace nejen samotných organizací, které přímo či nepřímo přijímají podporu ze zahraničí, ale i osob, které peníze poskytují. Zavedená omezení jsou podle unijního soudu v rozporu s jednou ze základních svobod uvnitř Evropské unie - volným pohybem kapitálu.

Maďarský parlament schválil ukončení mimořádných pravomocí vlády. Inicioval to sám Orbán

Číst článek

Deklarovaným cílem zákona, který prosadila vláda premiéra Viktora Orbána, bylo zajistit transparentnost organizací občanské společnosti, které přijímají dary ze zahraničí.

Norma stanovila, že organizace, jejichž roční příspěvek z jiných členských zemí unie nebo třetích zemí překročí 7,2 milionu forintů (546 000 korun), se musí povinně registrovat u soudu jako „organizace přijímající podporu ze zahraničí“ a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Tyto údaje maďarské úřady následně zveřejňovaly na bezplatné online platformě. Zmínku o tom, že jsou financovány ze zahraničí, musely nevládní organizace uvádět také ve všech svých publikacích a na svých internetových stránkách.

Porušení základních práv

Kromě práva na volný pohyb kapitálu v Evropské unii omezuje podle soudu maďarský zákon také právo na respektování soukromého a rodinného života, právo na ochranu osobních údajů a právo na svobodu sdružování.

Šéfka Evropské komise varuje Maďarsko kvůli jeho opatřením. Překročí-li mez, je připravena jednat

Číst článek

„Opatření, která tento zákon upravuje, mimoto mohou vůči těmto sdružením a nadacím vytvořit atmosféru nedůvěry,“ uvedl rovněž Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtečním rozsudku.

Orbán dlouhodobě kritizuje občanské organizace, které sponzoruje americký finančník maďarského původu George Soros. Podle maďarského premiéra se stavějí proti přísné antiimigrační politice jeho vlády a prosazují Sorosovy cíle. Nevládní skupiny tato tvrzení odmítají.

Žaloba Evropské komise je součástí širšího řízení s Maďarskem kvůli obavám Bruselu, že dochází k porušování unijních hodnot. Budapešť obviňuje Brusel, že se snaží Maďarsko přimět k přijímání migrantů, a disciplinární řízení označuje za protimaďarskou kampaň vedenou ve spolupráci se Sorosem. Maďarská opozice tvrdí, že cílem sporných norem je oslabit demokracii a upevnit premiérovu moc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme