V Budapěšti se znovu demonstrovalo proti ‚otrockému zákonu‘. Dvě třetiny Maďarů s protesty souhlasí

Tisíce lidí se v pátek v Budapešti podle tiskových agentur zúčastnily protivládní demonstrace kvůli kontroverzní novele zákoníku práce. Šlo o již osmou demonstraci během deseti dnů. Páteční protest by měl být podle agentury AFP poslední před svátky, ale opozice doufá, že mobilizace protestujících vytrvá i po 1. lednu.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na Széchenyiho řetězovém mostě | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Protesty odstartovalo 12. prosince hlasování parlamentu, který schválil zákon dovolující, aby zaměstnavatelé směli od zaměstnanců vyžadovat až 400 hodin přesčasů ročně - a proplatit jim je až za tři roky.

‚Zavádíte nevolnictví?‘ Nový zákon o přesčasech v Maďarsku narazil, Orbán dál mění i soudnictví

Číst článek

Premiér Viktor Orbán brání tuto reformu před „hysterickými“ demonstranty. „Ti, kteří křičí o konci světa, jsou ti, kteří zničili naši zemi a nijak neomezují své lhaní,“ tvrdil šéf vlády v rozhlasovém vystoupení.

Proti „otrockému zákonu“ nezvykle protestuje celé spektrum opozičních stran, od krajní pravice přes zelené až k liberálům. Do páteční demonstrace se zapojila i parodická Strana dvouocasého psa.

Velcí podnikatelé

„Rozšíříme demonstrace a protesty tam, kde to bude bolet. Je to režim postavený na chamtivosti. Budeme pokojně bojkotovat oligarchy,“ prohlásil před páteční akcí šéf opozičních socialistů Bertalan Tóth v narážce na možné akce proti podnikům spjatým s vládní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána a proti velkým podnikatelům. Právě oni mají z novely nejvíce získat.

Podle v pátek zveřejněného průzkumu institutu Publicus si více než dvě třetiny Maďarů myslí, že demonstrace jsou oprávněné.

K nespokojenosti s vládou podle agentury AP přispívá i omezování akademických svobod, korupce a další problémy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme