V Budapěšti se znovu demonstrovalo proti ‚otrockému zákonu‘. Dvě třetiny Maďarů s protesty souhlasí

Tisíce lidí se v pátek v Budapešti podle tiskových agentur zúčastnily protivládní demonstrace kvůli kontroverzní novele zákoníku práce. Šlo o již osmou demonstraci během deseti dnů. Páteční protest by měl být podle agentury AFP poslední před svátky, ale opozice doufá, že mobilizace protestujících vytrvá i po 1. lednu.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na Széchenyiho řetězovém mostě

Demonstranti na Széchenyiho řetězovém mostě | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Protesty odstartovalo 12. prosince hlasování parlamentu, který schválil zákon dovolující, aby zaměstnavatelé směli od zaměstnanců vyžadovat až 400 hodin přesčasů ročně - a proplatit jim je až za tři roky.

‚Zavádíte nevolnictví?‘ Nový zákon o přesčasech v Maďarsku narazil, Orbán dál mění i soudnictví

Číst článek

Premiér Viktor Orbán brání tuto reformu před „hysterickými“ demonstranty. „Ti, kteří křičí o konci světa, jsou ti, kteří zničili naši zemi a nijak neomezují své lhaní,“ tvrdil šéf vlády v rozhlasovém vystoupení.

Proti „otrockému zákonu“ nezvykle protestuje celé spektrum opozičních stran, od krajní pravice přes zelené až k liberálům. Do páteční demonstrace se zapojila i parodická Strana dvouocasého psa.

Velcí podnikatelé

„Rozšíříme demonstrace a protesty tam, kde to bude bolet. Je to režim postavený na chamtivosti. Budeme pokojně bojkotovat oligarchy,“ prohlásil před páteční akcí šéf opozičních socialistů Bertalan Tóth v narážce na možné akce proti podnikům spjatým s vládní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána a proti velkým podnikatelům. Právě oni mají z novely nejvíce získat.

Podle v pátek zveřejněného průzkumu institutu Publicus si více než dvě třetiny Maďarů myslí, že demonstrace jsou oprávněné.

K nespokojenosti s vládou podle agentury AP přispívá i omezování akademických svobod, korupce a další problémy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme