Maďarsko zavádí kontroly na hranicích se Slovinskem, bojí se návratu běženců

Maďarsko v obavě z přílivu migrantů obnovilo před polednem kontroly na hranici se Slovinskem. Stalo se tak poté, co Budapešť uzavřela zelenou maďarsko-chorvatskou hranici a proud běženců se přesměroval právě do Slovinska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarská policie dohlíčí na uprchlíky, kteří se blíží k rakouské hranici | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Podle ministra zahraničí Pétera Szijjártóa má maďarská vláda informace o tom, že dnes začalo převážení migrantů na slovinsko-maďarskou hranici.

Proto je podle něj znovuzavedení hraničních kontrol nezbytné. Šéf maďarské diplomacie dodal, že opatření je "prováděno v rámci Schengenské dohody".

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarsko zavádí kontroly na hranicích se Slovinskem. S aktuálními informacemi se přihlásil Gregor Martin Papucsek

Slovinští představitelé jsou zatím poměrně zdrženliví. Vláda zdůrazňuje potřebu humánního řešení migračního tlaku, zároveň ale připomíná, že její kapacity nejsou nevyčerpatelné. Naproti tomu opoziční politik, bývalý premiér Janes Janša, žádá zavření hranic pro utečence.

Už před měsícem Maďaři zablokovali hranice se Srbskem. Právě kvůli tomuto kroku Budapešti se pak hlavní tranzitní zemí pro uprchlíky směřující z Řecka přes Balkán do západní Evropy stalo Chorvatsko. Také na hranicích s Chorvatskem, stejně jako na těch se Srbskem, postavili Maďaři hraniční plot.

Poslední velká skupina uprchlíků přešla z Chorvatska do Maďarska dnes kolem jedné hodiny v noci, pak se poslední otvory v plotu hermeticky uzavřely. Hraniční přechody z Chorvatska budou fungovat dál, mají na nich ale platit zpřísněná bezpečnostní opatření.

Gregor Martin Papucsek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme