Orbánův Fidesz zvýšil limit pro přesčasy: z 250 na 400 hodin ročně. Opozice mluví o ‚otrockém zákonu‘

Maďarští poslanci ve středu přes odpor opozice schválili novelu zákoníku práce, lidově zvanou „otrocký zákon“. Ta podle agentury MTI zvyšuje roční limit přesčasových hodin pro zaměstnance. V centru Budapešti se proti změně demonstrovalo. Schválen byl také kontroverzní zákon, který podřizuje správní soudy ministru spravedlnosti. Hlasování provázel chaos, opozice ho považuje za nelegitimní.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie použila proti demonstrantům před budovou parlamentu slzný plyn

Policie použila proti demonstrantům před budovou parlamentu slzný plyn | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Novela zákoníku práce umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Přesčasy mohou být nově nahrazovány či propláceny v časovém období až tří let.

Tisíce lidí vyrazily v Budapešti do ulic podpořit studenty. Ti požadují zachování Sorosovy univerzity

Číst článek

Kromě odborů proti novele protestovala prakticky celá parlamentní opozice, která hodlala její schvalování minimálně zpomalit pomocí bezmála tří tisíců pozměňovacích návrhů. Ty ale vládní strana Fidesz v pondělí všechny bezprecedentně smetla ze stolu v rámci jednoho jediného hlasování.

Opozice se proti tomuto postupu při středečním zasedání hlasitě bouřila. Předseda parlamentu kvůli chaosu schůzi neřídil ze svého křesla, ale z parlamentních lavic. Hlasování provázely i další procedurální nesrovnalosti.

83 procent lidí proti

Aktuální průzkum agentury Republikon Intézet mezi tisícovkou respondentů ukázal, že se ke změnám staví negativně 83 procent Maďarů. Proti je 63 procent voličů Fideszu, 94 procent Jobbiku a 95 procent liberálně-levicových voličů.

Před budovou parlamentu se proti „otrockému zákonu“ demonstrovalo během dne a protesty pokračovaly u večer. Podle portálu index.hu použila policie proti protestujícím slzný plyn.

Ministr bude moci jmenovat soudce

Sněmovna ve středu odhlasovala mimo jiné i kontroverzní zákon, který dává ministru spravedlnosti pravomoc jmenovat předsedy správních soudů a dohlížet na jejich rozpočet. To podle kritiků narušuje dělbu moci a podkopává principy právního státu.

Změnu budou ještě posuzovat orgány Rady Evropy, maďarská vláda je podle agentury Reuters ochotna se jejími doporučeními řídit.

Nebývale jednotná maďarská opozice nicméně považuje za nelegitimní celé středeční hlasování.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme