Maďarsku bude po volbách asi vládnout levice

Maďarské parlamentní volby sice vyhrála nynější pravicová koalice Svazu mladých demokratů-Maďarského demokratického fóra Fidesz-MDF, ale levicová opozice bude mít v novém parlamentu většinu deseti mandátů. Vyplývá to z neoficiálních konečných výsledků, které dnes zveřejnila Ústřední volební komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

maďarští socialisté | Foto: ČTK/EPA

Vládní pravicová koalice Fidesz-MDF získala ve dvou kolech celkem 188 mandátů. Na druhém místě skončila opoziční Maďarská socialistická strana se ziskem 178 mandátů. Třetí příčku obsadil Svaz svobodných demokratů s 20 mandáty. Definitivní oficiální výsledky voleb slíbila Ústřední volební komise zveřejnit dnes.

Prezident co nejdříve pověří kandidáta opozice na premiéra Pétera Medgyessyho vytvořením nové vlády. Medgyessy na tiskové konferenci řekl, že jeho nejbližším cílem je opětovné sjednocení maďarských občanů. Chci být premiérem deseti miliónů Maďarů, a ne dvakrát pěti miliónů, zdůraznil.

Premiér Viktor Orbán přiznal porážku pravice, ale zdůraznil, že jeho vláda vybudovala základy občanského Maďarska a na tyto výsledky bude dohlížet i v opozici. Orbán zároveň prohlásil, že budoucnost Maďarska není v deseti miliónovém maďarském státě, ale v patnáctimiliónovém maďarském národě.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme