Maďarský expremiér drží hladovku, protestuje proti povinné registraci voličů

Dramatická situace vyžaduje dramatické reakce – takto odůvodnil svůj protest bývalý maďarský premiér a předseda malé opoziční strany Demokratická koalice Ferenc Gyurcsány. Ten společně se svými třemi kolegy začal v noci před budovou maďarského parlamentu držet týdenní hladovku. Chce tak protestovat proti záměru vlády zavést předvolební registraci voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferenc Gyurcsány a jeho manželka Klára Dobrev | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

Pod sochou Lajose Kossutha, vůdčí osobnosti protihabsburského revoluce z let 1848 až 49, těsně u parlamentu, stojí stany. Dva slouží jako ložnice, ve třetím vytvořili kuchyňku, kde si připravují čaje a jiné nápoje. Čtvrtý stan je místem pro setkávání s lidmi, novináři, kolegy a politiky.

Akce Gyurcsányových příznivců nese název „Sedm dní za svobodné volby“. Protestující chtějí veřejnost upozornit na údajně nedemokratické plány nynější Orbánovy vlády, která vážně uvažuje o zavedení povinné registrace voličů. Kdo by se pár měsíců před volbami nezaregistroval, nemohl by se voleb zúčastnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestu maďarskému expremiéra mluvil na Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Parlament by měl změnit příslušný zákon na podzimním zasedání, které dnes začíná. Povinná volební registrace je sice zatím pouze vizí, která však vyvolala na maďarské politické scéně odmítavé reakce.

Vláda opatření odůvodňuje tím, že tímto způsobem se dají podchytit všichni Maďaři ve světě, kteří by se tedy měli přihlásit. Počet maďarských občanů přitom vzrostl díky dvojímu občanství pro maďarské menšiny zatím o tři sta tisíc.

Opozice si myslí, že vládní strana Fidesz si chce tímto způsobem pojistit moc na dlouhá léta. Koncem týdne chystají před parlamentem masovou protivládní demonstraci.

Mluvčí vládní strany Fidesz měla o hladovce expremiéra ironickou poznámku, že jde v podstatě o půst, očistnou kúru, která se Gyurcsánymu hodí. Podle ní je ale dost nechutné, když to dělají čtyři chlapi zavřeni v jednom stanu.

Gregor Martin Papucsek, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme