Maďarský Kolontár evakuují. Hrozí protržení hráze

Maďarskou obec Kolontár, kterou nejvíce zasáhla ekologická katastrofa, začaly ráno úřady z okamžitého rozhodnutí vlády evakuovat. Zjistily totiž další poškození hráze, která zadržuje nebezpečné bahno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důvod tak tragických následků protržení hráze hliníkárny je neuvěřitelně prostý - odkalovací nádrž hliníkárny (šedá plocha vlevo od kostela) totiž leží poněkud nepochopitelně přímo nad obcí Kolontár.

Důvod tak tragických následků protržení hráze hliníkárny je neuvěřitelně prostý - odkalovací nádrž hliníkárny (šedá plocha vlevo od kostela) totiž leží poněkud nepochopitelně přímo nad obcí Kolontár. | Foto: Tomáš Adamec

Podle odborníků je možné, že stěny hráze křehnou a že vyteče další množství toxické látky, která v laguně ještě zůstala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek z maďarského Kolontáru o urychlené evakuaci obce

„O poškození nádrže, kde se skladují miliony kubických metrů takzvaného červeného bahna, kolovaly na místě zprávy už včera. Dokonce vypukla panika a lidé začali utíkat na kopec. Ale poplach byl tehdy planý,“ informuje spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek, který situaci sleduje na místě.

Policie pouštěla do obce jen místní obyvatele. Ráno zasedal výbor na ochranu a na základě nejnovějších údajů přijal rozhodnutí, že je potřeba celou ves evakuovat.

„Své domy musí opustit 800 lidí, na přípravu měli hodinu. Na místo už dorazil premiér Viktor Orbán a s ním další činitelé, mezi nimi i ministr obrany a velitel celostátní policie,“ sdělil Papucsek.

Úřady jsou připravené i na vyprázdnění blízkého městečka Devecser.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme