Maďarský ministr obrany odstoupil po vládním jednání o migrační krizi

Maďarský ministr obrany Csaba Hende podal demisi po zasedání bezpečnostní rady státu o migrační krizi. Reagoval tak na problematickou stavbu plotu na jižní hranici Maďarska se Srbskem. Premiér Viktor Orbán demisi přijal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarská policie přihlíží pokusu uprchlíků ze Sýrie překonat plot u hranic se Srbskem

Maďarská policie přihlíží pokusu uprchlíků ze Sýrie překonat plot u hranic se Srbskem | Zdroj: Reuters

Zprávu o demisi maďarského ministra obrany vydalo večer bez dalších podrobností vládní informační centrum.

Csaba Hende odstoupil po jednání národního bezpečnostního kabinetu o situaci kolem výstavby plotu na maďarsko-srbské hranici, který má zabránit migrantům vstupovat do země ilegálně.

Podle pozorovatelů je to důkaz toho, že se projekt výstavby plotu, za který je zodpovědný právě ministr obrany společně s ministrem vnitra, potýká s problémy.

První linie složená z kotoučů žiletkového drátu je už hotová několik týdnů. Druhá část, kterou bude tvořit tři metry vysoký plot, je ale zatím stále ve výstavbě.

Premiér Orbán rezignaci Hendeho okamžitě přijal a ministerský post nabídl Istvánovi Simicskovi, bývalému státnímu tajemníkovi na ministerstvu obrany, který je také členem vládní strany Fidesz.

Agentury dnes také přinesly zprávu, že ze záchytného tábora Röszke na jihu Maďarska u hranic se Srbskem uteklo na 300 běženců. Policisté, kteří migranty doprovázeli do tábora kvůli snímání otisků a registraci, nebyli podle médií schopni jejich útěku i přes použití pepřového spreje zabránit. Běženci se vydali po dálnici M5 směrem na Budapešť. Policie je ale nakonec zastavila.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme