Maďarský ministr zahraničí: Fidesz je připraven se Slovenskem jednat

Maďarská vláda bude vypadat úplně jinak než dříve. Nový premiér Viktor Orbán, předseda vítězné strany Fidesz, která má v poslanecké sněmovně dvoutřetinovou, tedy ústavní většinu, představil nové ministry. Bude jich jen osm.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Viktor Orbán | Foto: AFP

„Vznikne vrcholové ministerstvo národního rozvoje, kam bude patřit hospodářství i finance, dále vrcholový resort humánních zdrojů - tam budou patřit sociální věci, zdravotnictví, školství a kultura. Čistý resort bude asi jen vnitro a zahraničí,“ přiblížil na Rádiu Česko budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek.

Ve vládě budou podle něj také dva vicepremiéři, což je novinka - pro Maďarsko jde totiž o novou funkci. „Jeden bude pro všeobecné záležitosti – takzvanou národní politiku. Druhý bude zároveň ministrem veřejné správy a spravedlnosti,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové maďarské vládě hovořil na Rádiu Česko budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek.

Jak Papucsek dále zdůraznil, zatímco ministrů má být pouze osm a dva vicepremiéři, státních tajemníků má být kolem třiceti.

Slovensko-maďarské vztahy

Ministrem zahraničí se stal János Martony, který je známý jako umírněný, rozumný a zdrženlivý politik, což je podle pozorovatelů v současné době velmi napjatých maďarsko-slovenských vztahů docela příhodné.

„Martony rozhodně chce zlepšit maďarsko-slovenské vztahy. Počítá také s tím, že Slotova Slovenská národní strana už nebude členem vládní koalice, což by měl být pozitivní moment,“ uvedl Papucsek.

Zmínil také, že zdrojem jistých sporů v slovensko-maďarských vztazích je plánované poskytnutí maďarského občanství příslušníkům maďarských menšin v sousedních zemích. „Což se na Slovensku velmi démonizuje,“ dodal.

Katarína Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme