Maďarský novinář přirovnal Romy ke zvířatům a vyzval k jejich likvidaci, lidé se bouří

Mimořádně ostré reakce v Maďarsku vyvolal komentář známého novináře Zsolta Bayera. Vedoucí publicista vládě blízkého pravicového deníku Magyar Hírlap, zakládající člen vládní strany Fidesz a blízký přítel premiéra Viktora Orbána totiž napsal, že Romové jsou zvířata a měli by být vyloučeni ze společnosti. Poznámku zveřejnil poté, co se v jednom maďarském baru poprala skupinka Romů s několika mladými sportovci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace | Foto: Gregor Martin Papucsek

V souvislosti s brutálním případem ze začátku roku, kdy mladí Romové pobodali romského sportovce, Bayer napsal: ‚Významná část cikánů není schopna žít mezi lidmi, je to zvěř a chovají se jako zvěř. Tato zvířata by už neměla existovat. Nijak. To musíme vyřešit, ale okamžitě a jakýmkoli způsobem‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k případu přinesl v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Policie ani úřady na kontroverzní výrok nereagovaly, přestože se právníci shodují v tom, že Bayerův text vyčerpal skutkovou podstatu štvaní proti etnické skupině. Za podobný čin však už byl jeden extrémistický blogger odsouzen k roku a půl ve vězení.

Levicová a liberální veřejnost na článek reaguje zděšeně a odmítavě, Bayerův čin odsuzuje série komentářů a poznámek. Politici z levé strany dokonce pořádají na neděli mítink na protest proti pravicovému publicistovi.

Redakce deníku Magyar Hírlap se nejdříve omlouvala, ale hned dodala, že šlo „pouze“ o publicistiku a kritici podle ní záměrně dezinterpretují článek, aby vyvolali rozpor na pravici. I autor zveřejnil další text o tom, že to tak nemyslel a že nikoho likvidovat nechce.

Mluvčí vládního Fideszu navíc obvinila levici, že incident záměrně rozdmychává, aby poskytla záminku pro útoky proti vládě.

Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme