Maďarský opoziční poslanec přirovnal revize invalidních důchodů k Mengeleho činnosti

Kontroverzní kontrola invalidních důchodů dostala v Maďarsku nečekanou dimenzi: opoziční socialistický poslanec tento proces přirovnal k nacistické krutosti. Vláda i židovské organizace protestují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament při schvalování nové ústavy | Foto: ČTK/AP, Laszlo Beliczay

Už několik týdnů běží v Maďarsku celková a hloubková kontrola invalidních důchodců.

Úřady vyzvaly všechny invalidní důchodce, aby se přihlásili na přešetření. Cílem je zjistit, kdo je opravdu odkázán na důchod a kdo je schopen po rehabilitaci opět se zapojit do pracovního procesu.

Asi deset procent se na kontrolu ani nepřihlásilo a ti ze systému automaticky vypadávají. V zoufalství však někteří spáchali sebevraždu.

Na to a na celkový postup narážel socialistický poslanec, když řekl, že jsou to nacistické metody doktora Mengeleho. Okamžitě se zvedla vlna protestů: vládní činitelé žádají poslancovo odvolání, židovská obec vyjadřuje nevoli jménem obětí holocaustu.

Socialistický politik se veřejně omluvil.

Komentáře tisku píší o neuváženém a nechutném vyjádření stoupence opozice, který se nechal unést. Na druhé straně ale připomínají i opravdu necitlivý postup při revizi statutu invalidních důchodců v masovém měřítku.

Gregor Martin Papucsek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme