Maďarský parlament podpořil rozšíření možnosti oprávněné sebeobrany

Maďarský parlament schválil novelu trestního zákona, která výrazně zvyšuje trestní sazby v případech, kdy poškození jsou staří a nemocní lidé či invalidé. Novela také rozšiřuje možnosti oprávněné sebeobrany při útoku, krádeži, loupeži či jiném způsobu poškozování majetku. Média už píší o tom, že po americkém vzoru bude možné lupiče nebo útočníka zastřelit bez soudních následků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Novela ruší omezení, podle kterého napadený člověk musel zvažovat přiměřenost svého počínání při obraně. Připomíná budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek. „Nemusí tedy zvažovat, zda mu hrozí smrt při útoku, rabování, noční loupeži a podobně. Zejména ne, když útočníků je více. Skutečně lze útočníky i usmrtit, aniž by byl člověk za to potrestán,“ uvedl.

„Například když napadený uvidí u útočníků pistoli, právem může předpokládat, že ji i použijí. Evidentním cílem této části novely je zastrašit útočníky, omezit takové případy, jejichž počet se neustále zvyšuje,“ dodal Papucsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novinkách v maďarském trestním zákoně jsme v Odpoledním Radiožurnálu mluvili s budapešťským spolupracovníkem ČRo Gregorem Martinem Papucsekem.

Připomněl, že veřejnost žádá uzákonění i dalších způsobů sebeobrany, například zavedení elektrického proudu do plotu. To ale zákon jako obranu podle něj nekvalifikuje.

„Kvalifikuje to spíše jako prevenci, a ta nemůže mít i smrtelné následky. Došlo i k několika případům, kdy lupič při přeskakování plotu zemřel, majitele domu sice pak odsoudili, ale většinou pak dostal prezidentskou milost,“ dodal.

Maďarský trestní řád zavádí podle něj i další novinky. Mimo jiné snížení věkové hranice trestní odpovědnosti při spáchání závažných trestných činů, například vraždy, na 12 let.

„Ačkoliv soud musí zvažovat, zda si dítě bylo vědomo svého činu. Parlament zamítl návrh krajní pravice, aby 12letá hranice trestnosti byla generální. Netajili se tím, že myslí na Romy a romské děti,“ uvedl Papucsek.

Výrazně se zvýšily také trestní sazby v případech, kdy je poškozený člověk bezbranný či více zranitelný, například když jde o staršího člověka, nemocného či invalidu. „Bude to přitěžující okolnost. I zde se ukázal požadavek veřejnosti, nebo společenská objednávka byla velmi silná ,“ přiblížil Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme