Maďarský parlament uznal další církve, včetně islámu

Maďarský parlament rozšířil seznam uznávaných církví na 32. Zákon o církvích novelizovali poslanci jen několik týdnů poté, co začal platit. Mnohé neuznávané církve a náboženská uskupení ho totiž ostře kritizovaly. V prosinci schválený zákon totiž uznal oficiálně jen 14 církví, předtím jich ale bylo na 300.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova maďarského parlamentu v Budapešti

Budova maďarského parlamentu v Budapešti | Zdroj: Reuters

Hlavním záměrem zákona bylo zamezit byznysu kolem církví. V Maďarsku jich totiž bylo hodně, kolem 300 a statut církve byl pak výhodný pro daňové úlevy až prázdniny, nebo při udělování státní podpory pro školy či sociální zařízení.

K založení jakékoliv církve totiž stačilo v podstatě jen 100 podpisů. Existovaly tak organizace, které měly k církvím daleko. Například byla zaregistrována bosorácká církev, různé šamanské skupiny a podobně. Často šlo jen o byznys, který chtěla vláda omezováním počtu církví zastavit. Podle nového zákona mají pouze oficiálně uznávané církve právo na daňové úlevy nebo mohou získávat jedno procento daní od občanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O církevním zákoně v Maďarsku jsme v Dopoledním Radiožurnálu mluvili se spolupracovníkem ČRo v Budapešti Gregorem Martinem Papucsekem.

V prvním kole v prosinci vláda uznala 14 církví, šlo většinou o klasické církve. V Maďarsku je nazývají i historické, ačkoli se tam dostalo i Společenství víry, které vzniklo před 20 lety a je spojeno s liberálními osobnostmi. Do první várky se dostaly i 4 židovské církevní odnože.

Spolupracovník ČRo v Budapešti Gregor Martin Papucsek v této souvislosti připomněl, že to vyvolalo nepříjemné spory v maďarském parlamentu. „Poslanec radikální pravice v rozpravě v doprovodu hrubých nadávek poznamenal, že nač je tolik židovských církví, když Židů je tak málo. Vládní poslanec mu oponoval tím, že je to tak právě kvůli politice předků extrémního pravičáka. Pravicový poslanec ale nebyl ochoten se omluvit ani později,“ přiblížil Papucsek.

Nyní ke klasickým církvím bylo přiřazeno dalších 18, včetně metodistické, za kterou lobbovala šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. V zákoně jsou také islámské a buddhistické církve, několik novoprotestanstkých církví, ale i svědci Jehovovi. Na parlament se kvůli oficiálnímu uznání obrátilo 66 dalších společenství, šanci mají opět za rok.

Kritika církevního zákona

Církevní zákon kritizují mnohé náboženské skupiny, ale i opoziční strany, které tvrdí, že v Maďarsku je konec se svobodou vyznání. Vláda podle Papucseka argumentuje ale tím, že to není pravda, protože všichni, kteří cítí potřebu fungovat jako církev, mohou to udělat v podobě spolku.

Opozice ale zpochybňuje právo parlamentu určovat, kdo a co je církev. Například socialisté vehementně kritizují vládní většinu zejména proto, že odmítla žádost Bratrstva evangelia o registraci jako církve.

„Jde o odnož baptistické církve, ale její šéf a kazatel je mimořádně aktivní při pomoci bezdomovcům a jiným utlačovaným, často vystupuje veřejně na ochranu menšinových práv, a v minulosti byl i parlamentním poslancem za liberálů. No a teď se vzpomíná, že tento kazatel, Gábor Iványi, křtil onoho času až dvě děti současného premiéra Viktora Orbána,“ přiblížil Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme