Finsko 3:0 Česko

Maďarský parlament volí nového prezidenta

V Maďarsku dnes odpoledne začnou volby nového prezidenta republiky, který nahradí dosavadní hlavu státu Ference Mádla, jemuž mandát vyprší 3. srpna. Pokud bude první kolo neúspěšné, uskuteční se zítra v parlamentu další dvě kola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť

Parlamentní poslanci si mohou vybrat ze dvou kandidátů. O post prezidenta bude usilovat předsedkyně parlamentu Katalina Sziliová, nominovaná vládní Maďarskou socialistickou stranou a první předseda ústavního soudu László Sólyom, kandidující za opozici.

Na maďarské politické scéně vznikla neobvyklá situace. Vládní koaliční liberálové nesouhlasí ani s jedním kandidátem, a tak se rozhodli volby nezúčastnit. Většina odborníku proto favorizuje kandidáta opozice. Ve třetím kole, kde už není potřebná dvou třetinová, ale prostá většina poslaneckých hlasů, má opoziční kandidát reálné šance na vítězství, protože socialisté sami jsou v menšině.

Na politické scéně vládne značná nervozita. Socialistická strana se v minulých dnech na poslední chvíli pokoušela získat hlasy nezávislých poslanců, ale není jasné s jakým výsledkem.

Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme