Maďarský parlament zvolil nového prezidenta

Novým prezidentem Maďarské republiky bude od 5. srpna tohoto roku László Sólyom, kterého nominovaly opoziční strany. Volba nové hlavy státu proběhla v parlamentu a měla tři kola. Protikandidátkou byla Katalin Sziliová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový maďarský prezident László Sólyom (uprostřed)

Nový maďarský prezident László Sólyom (uprostřed) | Foto: AFP

V mimořádně napínavé atmosféře se uskutečnilo třetí, rozhodující kolo volby prezidenta. Na zvolení stačila jen obyčejná, nadpoloviční většina poslaneckých hlasů. Kandidátka vládních socialistů Katalin Sziliová získala 182, kandidát opozice László Sólyom 185 hlasů.

Zvítězil tedy o tři hlasy třiašedesátiletý právník a první předseda Ústavního soudu. László Sólyom už také složil předepsaný prezidentský slib.

Volbu samotnou provázely dramatické okamžiky. Výsledky druhého kola byly oznámeny až hodinu a půl po jeho skončení. Vznikl totiž spor, kdy skupina poslanců ukázala své hlasovací lístky fotoreportérům. Tím se narušila tajná volbu.

Politické grémium z toho nevyvodilo důsledky, a tak druhé kolo sice bylo platné, ale neúspěšné. Ve třetím kole pak k vítězství stačila pouze většina hlasů. To, že se prezidentem, stane opoziční László Sólyom se očekávalo.

Gregor Martin Papucsek, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme