Maďarský plot proti migrantům se zatím příliš neosvědčil. Překonat lze snadno

Maďarsko plní svůj slib a na jihu země, na hranici se Srbskem, buduje téměř dvousetkilometrový plot. Ten má zabránit ilegálním migrantům, aby se dostali přes zelenou hranici dál do Evropy. Zatím se však příliš neosvědčil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba plotu na maďarsko-srbské hranici

Stavba plotu na maďarsko-srbské hranici | Zdroj: Reuters

Z plánovaných 170 kilometrů je hotový již zhruba 70kilometrový úsek.

Zvažovalo se několik variant podoby plotu. Dnes je ale na hranici se Srbskem natažen plot ze žiletkového drátu do výšky metru a půl. K němu se nyní zatloukají železné tyče a na ně se připevňuje další bariéra z pletiva, která je vysoká tři metry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stavbu plotu na maďarsko-srbské hranici sleduje zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Na plotě nejsou žádná čidla ani kamerový systém. Jde jen o fyzickou překážku.

Do Maďarska se přesto denně ilegálně dostane až tisíc běženců. Plot je proti nim jen chabou ochranou. Dostanou se přes něj i rodiny s dětmi. Jen během dneška řešili policisté na zhruba pětikilometrovém úseku pět poničení bariéry.

Uprchlíkům nebo převaděčům stačí kvalitní nůžky na plech, kterými pletivo přestřihnou. Dá se přes něj také přehodit tlustá deka.

To, že uprchlíky tato bariéra nezastaví, si uvědomil i maďarský premiér Viktor Orbán, který rozhodl, že se na hranice přesunou tisíce policistů, aby plot doplnili.

Hranice Maďarsko - Srbsko | Foto: Český rozhlas

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme