Maďarský premiér hodlá podat demisi

Maďarsko zřejmě přijde o nepopulárního premiéra Ference Gyurcsánye. Ten totiž oznámil, že už nechce být překážkou dalších reforem a vyzval své stranické kolegy, aby hledali nového předsedu vlády. Důvody nečekaného kroku souvisejí především s velmi špatnou ekonomickou situací Maďarska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány podá demisi | Zdroj: ČTK

Současný maďarský premiér chce podle místních politologů zachránit svou Socialistickou stranu a uklidnit voliče, kteří ho vytrvale vyzývají k demisi. Budapešť od voleb zažila už stovky protivládních demonstrací.

Vládnoucí socialisté by o nástupci Gyurcsánye ve funkci premiéra měli rozhodnout na sjezdu za 14 dní, v neděli 5. dubna. Zároveň ho znovu zvolili svým předsedou.

Maďarsko je také horkým kandidátem na státní bankrot. Mezinárodní měnový fond mu už půjčil 25 miliard dolarů. Kvůli složitému daňovému systému podnikatelé stěhují své firmy do zahraničí, zvlášť na sousední Slovensko.

Rozvinutý sociální systém maďarského státu také vyprodukoval 650 tisíc invalidních důchodců. To je třikrát víc, než bylo po II. světové válce.

Důležité je, co demise maďarského premiéra udělá s místní měnou forintem, který s sebou může stáhnout i českou korunu.

Slovenský premiér Robert Fico dnes Radiožurnálu řekl, že případné vítězství maďarské extremistické pravicové strany Fides by mohlo mít negativní dopad na slovensko - maďarské vztahy: "Jedno chci říci předem: Pokud v Maďarsku vyhraje extrémní pravicová politická strana Fidesz, mimořádně to zkomplikuje slovensko-maďarské vztahy a budeme na to muset určitým způsobem reagovat."

Robert Fico ještě připomněl stav jižního souseda Slovenska: "Maďarsko je v porovnání s Českou republikou nebo Polskem v katastrofální ekonomické, finanční a sociální situaci. Dokonce byly pokusy v rámci Evropské unie řešit tento individuální problém členského státu."

Přečtěte si také:
Slovensko: Poslanci schválili dvojjazyčné názvy v učebnicích
Premiéři Slovenska a Maďarska se sešli na mimořádné schůzce
Maďarsko dostane od Evropské unie půjčku skoro šest a půl miliardy eur
Mezi Bratislavou a Budapeští to opět vře, tentokrát kvůli nové učebnici vlastivědy

Ľubomír Smatana, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme