Maďarský premiér míří do Bratislavy

Do Bratislavy dnes přijede maďarský premiér Viktor Orbán. Chce především ukázat, s jakými prioritami jdou Maďaři do předsednictví Evropské unie, které začne 1. ledna. Se slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou ale probere i problémy ryze vzájemné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava

Bratislava | Foto: Vojtěch Berger

I když se Radičová s Orbánem už v létě dohodli, že řešení sporných otázek mezi Slovenskem a Maďarskem nechají hlavně na smíšených odborných komisích a politici se kvůli nim sejdou až příští rok, těžko se v dnešním rozhovoru mezi čtyřma očima můžou vyhnout třeba otázce dvojitého občanství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě maďarského premiéra na Slovensku mluvil na Rádiu Česko bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Podle současných zákonů, když Slovák získá maďarské občanství, přijde o to slovenské. Taková pravidla přijalo Slovensko na jaře v reakci na maďarský zákon. Vláda Ivety Radičové ale chce tuto normu zmírnit.

„Mělo by to být zmírnění v tom smyslu, že maďarský zákon o dvojím občanství nebude mít žádné právní účinky na území Slovenska,“ vysvětlil slovenský zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.

Naopak slovenskou podporu může Orbán čekat v prioritách maďarského unijního předsednictví. Budapešť chce prosazovat větší rozpočtovou disciplínu unijních zemí a taky zlepšit energetickou bezpečnost Evropy. Totéž říká i vláda na Slovensku.

Igor Maňour, Vojtěch Berger, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme