Maďarský premiér oznámil rezignaci

Maďarský premiér Péter Medgyessy oznámil svoji rezignaci. Nestraník Medgyessy ztratil důvěru socialisticko-liberální koalice poté, co včera odvolal tři ministry, včetně šéfa rezortu hospodářství. Jeho nástupcem by se měl stát bývalý ministr práce Péter Kiss.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Péter Medgyessy | Zdroj: ČTK

Předseda maďarské socialistické strany László Kovács po zasedání vrcholného orgánu vedoucí vládní síly oznámil, že strana v podstatě přijímá demisi premiéra Petera Medgyessyho a nominuje do této funkce bývalého ministra práce Pétera Kisse.

Předseda vlády dopoledne demisí jen vyhrožoval a tímto ultimatem chtěl donutit koaliční liberály, aby ustoupili ve sporu kolem ministra hospodářství. Liberálové ale zatím neustoupili a zdá se, že Medgyessyho záměry se nelíbí ani socialistům. Ti jej viní z nízké důvěry vlády u veřejnosti.

Vláda je v krizi už několik týdnů kvůli sporům o způsob vedení země, která se v květnu stala novým členem Evropské unie. Strany se nedokázaly shodnout, které oblasti bude vláda považovat za prioritní v situaci, kdy rozpočtový deficit Maďarska patří k největším v EU.

V Maďarsku od změny politického systému v roce 1990 s výjimkou zesnulého Józsefa Antala každý premiér dokončil svůj mandát. Parlament by o novém premiérovi měl hlasovat 6. září.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme