Maďarský premiér se veřejně omluvil

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány se dnes omluvil veřejnosti za to, že lhal při popisu stavu státní ekonomiky. Lituje prý zejména toho, jakým tónem o neutěšené situaci ve státní pokladně hovořil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferenc Gyurcsány | Foto: AFP

Gyurcsány totiž Maďary překvapil nejen samotnou informací o krizi státních financí, ale také vulgárním slovníkem, který při tom používal. Nahrávku z uzavřeného stranického shromáždění, kde premiér svou nevybíravou řeč pronesl, zveřejnil před deseti dny maďarský rozhlas.

Odstartoval tak masové protesty požadující pád vlády. Gyurcsány zatím tlaku demonstrantů odolal. V neděli ale jeho stranu čeká další test v podobě komunálních voleb.

Místní volby považuje strana expremiéra Viktora Orbána za klíčové měření sil a přirovnává je k "třetímu kolu" dubnových parlamentních voleb či referendu o setrvání socialistů u moci. Pokud Fidesz získá přes polovinu hlasů, bude to prý znamenat, že lidé svrhli Gyurcsányovu vládu. Pro takovou interpretaci komunálních voleb však chybí právní základ.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme