Maďarský premiér si stojí za kritikou Benešových dekretů

Maďarský premiér Viktor Orbán odmítl vzít zpět své kritické výroky na adresu Benešových dekretů. Kvůli připojení se k požadavku na jejich zrušení se neuskuteční plánovaná schůzka premiérů zemí Visegrádské čtyřky. Kolektivní vinu Orbán v sobotu označil za vynález, který nemá místo v 21. století. Z Budapešti telefonuje spolupracovník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Gregor Martin Papucsek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán | Foto: ČTK/AP

Myšlenky kolektivní viny jsou ideálům spojování Evropy cizí. Stanovisko maďarské vlády je jasné: vždy a za každých okolností je na straně lidské důstojnosti. Ať už se to Maďarska bezprostředně týká, nebo ne. Zdůraznil to Viktor Orbán po svém setkání s norským kolegou, když se vyjádřil k současnému napětí ve Visegrádské čtyřce.

Maďarská vláda podle jeho slov v minulém desetiletí udělala dobře, protože ve dvoustranných vztazích tyto otázky nenastolovala. Nemíní tak činit ani v budoucnosti, jelikož nejde ani o maďarsko-slovenský, nebo maďarsko-český problém, ale spíše o evropský problém, prohlásil Orbán a vyjádřil opětovně přesvědčení, že po vstupu středoevropských zemí do Evropské unie právní pozůstatky špatných historických období jednoduše zpráchnivějí, tak jako režimy, které je provázely.

Přehrát

00:00 / 00:00

G.M.Papuczek: Premiér Orbán nadále kritický

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se ve středu vyslovil pro zrušení Benešových dekretů, protože jsou v rozporu s právem Evropské unie. Budapešť podle něj očekává, že dekrety se "vyřadí" z české a slovenské legislatity, jakmile tyto státy vstoupí do Unie. "Nebyly dobré pro 20. století a nejsou určitě dobré ani pro 21. století", prohlásil o dekretech Orbán před zahraničním výborem Evropského parlamentu v Bruselu.

Premiér Miloš Zeman a jeho slovenský kolega Mikuláš Dzurinda v reakci na tato slova odřekli svou účast na setkání předsedů vlád visegrádské čtyřky v Maďarsku, které se mělo uskutečnit příští pátek. Účast na schůzce nakonec odvolal i premiér Polska Leszek Miller. Summit tak musel být zrušen.

Jak potvrdil mluvčí naší vlády Libor Rouček, premiér Zeman konzultoval celou situaci s předsedy vlád Slovenska a Polska a rozhodl se summitu 1. března nezúčastnit. "Jde o české národní zájmy a tato vláda české národní zájmy hájí a bude hájit i do budoucna", řekl Radiožurnálu Rouček.

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda prohlásil, že nastal čas dát najevo svrchované rozhodnutí podle nejlepšího vědomí a svědomí. Maďarský premiér se podle něj musí rozhodnout mezi kultivovaným evropským dialogem a pěstováním nacionalismu. Benešovy dekrety jsou podle Dzurindy zapomenutou záležitostí, a je kontraproduktivní tento problém otevírat.

Leszek Miller byl podle mluvčího polské vlády připraven se schůzky v Budapešti zúčastnit. Premiéři zemí visegrádské skupiny na ní měli dohodnout společný postoj v otázkách zemědělských subvencí Evropské unie pro budoucí nové členy. Po telefonickém rozhovoru s premiéry Česka a Slovenska, kteří účast na setkání odvolali, ale Miller považuje svou cestu do Maďarska za bezúčelnou. Vyjádření předsedy maďarské vlády Viktora Orbána o potřebě zrušení Benešových dekretů ani reakci Prahy a Bratislavy na jeho slova nijak nekomentoval.

Milan Kopp, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme