Maďarský premiér si stojí za kritikou Benešových dekretů

Maďarský premiér Viktor Orbán odmítl vzít zpět své kritické výroky na adresu Benešových dekretů. Kvůli připojení se k požadavku na jejich zrušení se neuskuteční plánovaná schůzka premiérů zemí Visegrádské čtyřky. Kolektivní vinu Orbán v sobotu označil za vynález, který nemá místo v 21. století. Z Budapešti telefonuje spolupracovník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Gregor Martin Papucsek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Viktor Orbán | Zdroj: ČTK

Myšlenky kolektivní viny jsou ideálům spojování Evropy cizí. Stanovisko maďarské vlády je jasné: vždy a za každých okolností je na straně lidské důstojnosti. Ať už se to Maďarska bezprostředně týká, nebo ne. Zdůraznil to Viktor Orbán po svém setkání s norským kolegou, když se vyjádřil k současnému napětí ve Visegrádské čtyřce.

Maďarská vláda podle jeho slov v minulém desetiletí udělala dobře, protože ve dvoustranných vztazích tyto otázky nenastolovala. Nemíní tak činit ani v budoucnosti, jelikož nejde ani o maďarsko-slovenský, nebo maďarsko-český problém, ale spíše o evropský problém, prohlásil Orbán a vyjádřil opětovně přesvědčení, že po vstupu středoevropských zemí do Evropské unie právní pozůstatky špatných historických období jednoduše zpráchnivějí, tak jako režimy, které je provázely.

Přehrát

00:00 / 00:00

G.M.Papuczek: Premiér Orbán nadále kritický

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se ve středu vyslovil pro zrušení Benešových dekretů, protože jsou v rozporu s právem Evropské unie. Budapešť podle něj očekává, že dekrety se "vyřadí" z české a slovenské legislatity, jakmile tyto státy vstoupí do Unie. "Nebyly dobré pro 20. století a nejsou určitě dobré ani pro 21. století", prohlásil o dekretech Orbán před zahraničním výborem Evropského parlamentu v Bruselu.

Premiér Miloš Zeman a jeho slovenský kolega Mikuláš Dzurinda v reakci na tato slova odřekli svou účast na setkání předsedů vlád visegrádské čtyřky v Maďarsku, které se mělo uskutečnit příští pátek. Účast na schůzce nakonec odvolal i premiér Polska Leszek Miller. Summit tak musel být zrušen.

Jak potvrdil mluvčí naší vlády Libor Rouček, premiér Zeman konzultoval celou situaci s předsedy vlád Slovenska a Polska a rozhodl se summitu 1. března nezúčastnit. "Jde o české národní zájmy a tato vláda české národní zájmy hájí a bude hájit i do budoucna", řekl Radiožurnálu Rouček.

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda prohlásil, že nastal čas dát najevo svrchované rozhodnutí podle nejlepšího vědomí a svědomí. Maďarský premiér se podle něj musí rozhodnout mezi kultivovaným evropským dialogem a pěstováním nacionalismu. Benešovy dekrety jsou podle Dzurindy zapomenutou záležitostí, a je kontraproduktivní tento problém otevírat.

Leszek Miller byl podle mluvčího polské vlády připraven se schůzky v Budapešti zúčastnit. Premiéři zemí visegrádské skupiny na ní měli dohodnout společný postoj v otázkách zemědělských subvencí Evropské unie pro budoucí nové členy. Po telefonickém rozhovoru s premiéry Česka a Slovenska, kteří účast na setkání odvolali, ale Miller považuje svou cestu do Maďarska za bezúčelnou. Vyjádření předsedy maďarské vlády Viktora Orbána o potřebě zrušení Benešových dekretů ani reakci Prahy a Bratislavy na jeho slova nijak nekomentoval.

Milan Kopp, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme