Maďarský prezident velkou část své doktorské práce opsal, potvrdila komise

Maďarský prezident Pál Schmitt opsal značnou část své doktorské práce z roku 1992. K takovému závěru dospěla komise na budapešťské univerzitě, kde Schmitt vystudoval ekonomii a tělesnou výchovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský prezident Pál Schmitt na návštevě Prahy | Foto: Filip Jandourek

Týdeník HGV letos v lednu zjistil, že dizertační práce Pála Schmitta z roku 1992 je na 180 z 250 stran identická s dřívějším textem bulharského sportovního vědce Nikolaje Georgieva.

Později vyšlo najevo, že dalších 15 stran se shoduje s prací německého autora. Schmitt to odmítal, pod tlakem ale vznikla univerzitní vyšetřovací komise. Ta teď obvinění potvrdila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plagiátorskou aféru maďarského prezidenta přiblížil spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek

Autor podle ní příliš benevolentně zacházel s prameny a přebíral celé pasáže bez uvedení autora. V dnešním verdiktu se nicméně komise vyhnula použití slova "plagiát".

Také v něm nezaznělo doporučení, že by univerzita měla Schmittovi doktorský titul odebrat. Pochybení prý bylo i na straně vedoucích jeho práce, kteří na nedostatky včas neupozornili, a autor si tak mohl myslet, že je vše v pořádku.

Vládní strany považují kauzu za uzavřenou, opozice ale nadále požaduje odchod prezidenta. Poukazuje přitom na podobný případ v Německu, kde po plagiátorské aféře rezignoval ministr obrany. Proti setrvání Schmidta ve funkci chtějí už dnes večer před parlamentem demonstrovat stovky lidí.

Pál Schmitt je bývalým místopředsedou konzervativní strany Fidesz současného premiéra Viktora Orbána. Parlament ho do čela země zvolil v roce 2010 na pět let. Před zahájením politické kariéry získal jako člen maďarského šermířského družstva dvě zlaté olympijské medaile.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme