Maďarský prezident zůstává ve funkci, opozice mluví o hanbě pro zemi

Maďarská opozice je zděšená neochotou prezidenta Pála Schmitta odstoupit z funkce. Hlava Maďarska obvinění z plagiátorství odmítla. Opozice proto na víkend chystá řadu protestních akcí. Přes 10 lidí, kteří chtěli v noci zablokovat dva budapešťské mosty, už policie zatkla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský prezident Pál Schmitt na návštevě Prahy | Foto: Filip Jandourek

Prezident bojuje jako šermíř, nevzdává se. Přitom se od něj neočekávalo nic jiného, než aby svůj kord složil. Tak komentuje situaci většina maďarských analytiků poté, co Pál Schmitt přes všechny předpoklady večer demisi nepodal.

V televizním vystoupení na odnětí doktorského titulu reagoval uraženě. Kromě jiného zdůraznil, že jeho diplomová práce, kvůli které kauza vznikla, se zrodila před 20 lety, a ne za jeho prezidentování.

Opozice prezidentovo televizní interview označuje za sérii výmluv a za hanbu. Odpovědnost přesouvá nyní na premiéra Viktora Orbána. Ten ještě nijak nereagoval, stejně jako další vládní politici.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme