Maďarský soud odročil jednání s Képíróem. Bude zkoumat jeho způsobilost

Budapešťský soud odročil projednávání kauzy Sándora Képíróa, který je obžalovaný ze spáchání zločinů během druhé světové války. Bývalého maďarského nadporučíka četnictva objevil známý lovec nacistů Efraim Zuroff z jeruzalémského Wiesenthalova centra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sándor Képiro Maďarsko soud | Foto: Gregor Martin Papucsek

Sedmadevadesátiletý Sándor Képíró se už při zahájení procesu minulý čtvrtek, když mu četli obžalobu a jeho dřívější výpověď, zdál být duchem nepřítomný. Tehdy to ale vypadalo, že mu jeho asistentka dokáže vysvětlit, na co se soudce dotazuje a jak se líčení vyvíjí.

Dnes ale prokurátor usoudil, že obžalovaný možná nerozumí všemu, co se v soudní síni odehrává, a proto podle něj proces dokazování nemůže pokračovat. Lékaři teď posoudí jeho fyzické a mentální zdraví. Pak soud rozhodne, zda jednání bude pokračovat.

Dnes měli před soudem vystoupit dva známí historici. Jejich výpovědi měly vnést světlo do událostí v Novém Sadu v roce 1942, kdy měl Képíró jako velitel četnické hlídky dát příkaz k zabití 36 civilistů.

Képíró při zahájení procesu řekl, že je souzen na základě vykonstruovaných obvinění. Za války prý jen plnil své povinnosti.

Gregor Martin Papucsek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme